Jaké má apostila z Česka využití v USA

Apostila z Česka má v USA využití nejčastěji v případě uzavření sňatku v USA, při vydávání rodného listu nebo pro potvrzení občanství, také v případě, kdy si chcete v této zemi zřídit trvalý nebo přechodný pobyt. Vždy je potřeba apostila na výpis rejstříku trestů, rodný list, oddací list nebo například výpis z obchodního rejstříku s apostilou v případě otevření účtu pro firmu.

Jaké má apostila z Delaware využití v Česku

Stávají se však také opačné situace, kdy potřebujete dokument z Delaware využít v České republice, například v případě odkoupení české firmy nebo při prodeji české firmy jinou firmou z Delaware. Pokud prodejce nebo kupce české firmy jiná firma, která je z Delaware, je i v tomto případě nutné doložit výpis z rejstříků trestů, které jsou opatřeny apostilou.

Ve státě Delaware poskytuje apostily na dokumenty vydané vládním úředníkem Delaware (státní tajemnící matrik, soudce nebo úředník kraje) nebo uznávané notářským úřadem úřadu divize korporací v Doveru.

Dokumenty předložené k apostile musí splňovat následující pokyny:

  • Osvědčení o narození, úmrtí a manželství vyžadují podpis státního tajemníka na ministerstvu zdravotnictví a sociálních služeb Delaware.
  • Notářské doklady musí obsahovat řádně provedený certifikát s notářským razítkem, podpisem a datem a dokladem o jmenování notářem.
  • Před vydáním apostily musí být dokumenty napsané v jiném jazyce přeloženy do angličtiny.
  • Aby mohla být apostila přijata, musí být dokumentem běžný papír o rozměrech 8,5 x 11 palců, tištěný černou barvou, s okraji po 1 palci a 2 palci dole.
  • Akademické diplomy, přepisy nebo záznamy musí být před odesláním do apostily ověřeny notářským zápisem.
  • Pokud chcete svůj dokument použít v zemi, která je součástí Haagské úmluvy, potřebujete apostilu. V opačném případě potřebujete ověření a ambasádu / konzulární legalizaci.

Napsali o nás

Kdy vybrat a postilu a kdy superlegalizaci?

Velmi často se stává, že lidé netuší, zda potřebují apostilu nebo superlegalizaci. Banky či různé úřady vydají jen všeobecné informace o apostile, aniž by uvedli, že je pro danou zemi nutností superlegalizace. Nesprávně poskytnuté informace vám mohou vyřizování dokumentů dosti zkomplikovat. V případě nákupu či prodeje firmy v zahraničí je nutný osvědčený podpis na smlouvě k převodu firmy, úředník vám sdělí, že chce apostilu, ale později může dojít k situaci, že ve skutečnosti je potřeba superlegalizace.

Jak je rychlé vyřízení?

Pro vyřízení dokumentů v bance, na úřadech či při převodu firem je nutné mít dokument a apostilu, které nejsou starší tři měsíce. Nejčastějším případem je při otvírání účtu v tuzemsku pro zahraniční firmy doložení výpisu z obchodního rejstříku. Ten nesmí být starší 3 měsíce a to samé platí i pro apostilu. Pokud máte starší výpis z obchodního rejstříku, musíte si složitě zajistit nový originální dokument.

Situací, kdy je potřeba mít vyřízen nový dokument i apostilu je mnoho. Můžete toto řešit v případě žádosti o přechodný či trvalý pobyt v zahraničí, pak je potřeba mít platné dokumenty ne starší než 3 měsíce. Jejich vyřízení je často časově náročné, zejména při vyřizování na dálku z ciziny. Je proto lepším a leckdy i levnějším řešením oslovit odborníky, kteří vše vyřídí za vás.

Vyřízení originálu dokumentu může být zdlouhavé

Největší problémy při vyřízení apostily v cizině mohou nastat při vyřízení dokumentu, když některý z úřadů vydávajících apostilu umožní její vyřízení jen u dokumentů, které nejsou starší více než 3 roky, případně 6 měsíců a pak je nutné si vyřídit nový rodný list či výpis z rejstříku trestů. Vyřídit si nové dokumenty ze zahraničí není zrovna nic jednoduchého.

Formuláře žádosti o apostilaci

Žádost o apostilaci se podává na formulářích, které mají obsah a formu standardizované konkrétním zahraničním úřadem. Na internetu najdete mnoho verzí tohoto formuláře, ovšem pozor, může se jednat s zastaralou verzi. Její použití vede k automatickému zamítnutí žádosti. Pokud nejste zběhlí v konkrétním jazyce nebo v právních terminologiích, může být pro vás vyřízení tohoto formuláře španělskou vesnicí. Pak je na místě oslovit odborníka, který se v této problematice orientuje.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Pozor na federální vs. Státní apostilu

Vzhledem k tomu, že státy jako USA či Brazíliee fungují jako federace, mají také dvě paralelní struktury orgánů. Řadí se mezi ně také například Německo. Každý stát v dané zemi vydává své vlastní dokumenty a tedy i vlastní apostilu.

Stejné je to u federálních orgánů, které rovněž vydávají vlastní dokumenty a federální apostilu a pro běžného jedince je tak složité vědět, kdy potřebuje státní výpis z rejstříku trestu a státní apostilu a kdy naopak dokumenty a apostilu federální. Pokud řešíte rodný list, diplom nebo třeba prodej firmy v zahraničí, svěřte se raději do rukou odborníků.

Kdy sáhnout po nostrifikaci

K některým dokumentům k ověření je nutné mít nejen apostilu, ale také nostrifikaci, tedy uznání platnosti oprávnění získaného v zahraničí. Jedná se nejčastěji o různé diplomy, vysvědčení či dokumenty uznávající vaši rekvalifikaci. Zpravidla je třeba nostrifikaci u diplomů pro učitele a lékaře ze zahraničí, kteří chtějí studovat, učit nebo pracovat jako lékař v tuzemsku. Pak je důležité obrátit se na odborníka, který zajistí jak apostilaci tak dodatečnou nostrifikaci potřebných dokumentů.

Způsob úhrady apostily v zahraničí

V případě vyřízování apostily v cizině je potřeba uhradit i poplatky. Není to však tak jednoduché jako u nás. První problém nastane pokud chcete zaplatit převodem. V řadě států se platby převodem na úřadech neprovozují. Zaplatit lze pouze šekem, kolkem a případně hotově při osobním jednání.

Při objednání apostily na úřadě v cizině musíte dodat správný formulář a šek, který je propojen s místní bankou a dostatečným zůstatkem v měně daného státu. Abyste se vyhnuli komplikacím, je lepším řešením požádat o pomoc odborníky.

Jak na zpáteční doručení apostily

Cizí orgány vyžadují k vyřízení apostily také originální dokument, ke kterému vydanou apostilu přiloží. Aby vám vše mohli doručit zpět, je potřeba dodat také obálku se zpáteční adresou a známkami příslušné pošty. Sehnat cizí poštovní známky je takřka nemožné.

Stejný problém je i s kurýrní službou. Není možné pro cizince, aby si požádali o zpáteční dovoz zásilky. Předplacený formulář kurýrních služeb slouží pouze pro obyvatele daného státu, kteří zde mají trvalý pobyt. S vyřízením, zaplacením i dodáním dokumentu s apostilou vám pomůžou zkušení odborníci.

Apostila Wyoming

10 prosince, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Wyoming

Udělej si sám Mezi dokumenty, které můžete apostilizovat ve státě Wyoming jsou: rodné, manželské, rozvodové a úmrtní listy (a další důležité záznamy), stanovy, obchodní stanovy, plné moci a jiné obchodní dokumenty a diplomy, přepisy nebo [...]

Apostila Wisconsin

10 prosince, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Wisconsin

Mezi dokumenty, které můžete apostilizovat ve státě Wisconsin, jsou matriční záznamy, jako jsou rodné, manželské, rozvodové a úmrtní listy, obchodní dokumenty, jako jsou zakládací listiny, obchodní stanovy, plné moci a školní záznamy vydané školami nebo [...]

Apostila Západní Virginie

10 prosince, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Západní Virginie

Ve státě Západní Virginie můžete apostilizovat dokumenty jako: stanovy, obchodní stanovy, plné moci, rodné listy, sňatky, rozvodové a úmrtní listy a další důležité záznamy, diplomy, přepisy a další školní záznamy.

Apostila Washington DC

10 prosince, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Washington DC

Udělej si sám Mezi dokumenty, které lze apostilizovat ve Washingtonu DC, patří mimo jiné: rodné, manželské, rozvodové a úmrtní listy, obchodní stanovy, zakládací listiny a školní záznamy.

Apostila Washington

10 prosince, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Washington

Ve státě Washington jsou apostily vydávány divizí státních korporací státního tajemníka ve Washingtonu. Dokumenty předložené k apostile ve Washingtonu musí splňovat následující pokyny: Rodné listy, manželské a úmrtní listy předložené k apostilizaci matriční záznamy musí [...]

Apostila Virginie

5 prosince, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Virginie

Ve státě Virginie apostily vydává tajemník společenství Virginie v Richmondu. Dokumenty předložené k apostile ve Virginii musí splňovat následující pokyny: V případě matričních záznamů musíte předložit ověřené kopie vydané státním tajemníkem nebo zástupcem tajemníka Matriky [...]

Apostila Vermont

5 prosince, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Vermont

Ve státě Vermont apostily vydává kancelář státního tajemníka Vermontu v Montpelieru, Jim Condos. Dokumenty předložené k apostille ve Vermontu musí splňovat následující pokyny: ·         Rodné listy, manželské a úmrtní listy předložené k apostilizaci nebo jine [...]

Apostila Utah

5 prosince, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Utah

Ve státě Utah apostily vydává úřad nadporučíka guvernéra v Salt Lake City. Dokumenty předložené k apostile v Utahu musí splňovat následující pokyny: Matriční záznamy, jako jsou rodné listy a úmrtní listy, musí být vydávány oddělením [...]

Apostila Texas

4 prosince, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Texas

Ve státě Texas jsou apostily vydávány kanceláří texaského státního tajemníka Nadity Berryové v Austin Authentications Unit. Dokumenty předložené k apostile musí splňovat následující pokyny: ·         Rodné a úmrtní listy a další matriční záznamy lze předložit [...]

Apostila Tennessee

4 prosince, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Tennessee

Ve státě Tennessee apoštoly vydává kancelář Tre Hatgetta, státního tajemníka Tennessee. Dokumenty předložené k apostile musí splňovat následující pokyny: Dokumenty musí být vydávány nebo ověřovány úředníky státního tajemníka (ministerstva zdravotnictví). Notářsky ověřené doklady musí být [...]

Apostila Jižní Dakota

4 prosince, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Jižní Dakota

Ve státě Jižní Dakota je možné získat apostily z kanceláře Jasona M. Granta, státního tajemníka Jižní Dakoty v Pierru. Dokumenty předložené k apostile v Jižní Dakotě musí splňovat následující pokyny: Abyste mohli apostilizovat rodné, úmrtní [...]

MONTSERRATSKÁ APOSTILA

4 prosince, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem MONTSERRATSKÁ APOSTILA

Protože Montserrat, britské zámořské území, je členem Haagské úmluvy, vše, co potřebujete k legalizování vašeho dokumentu, aby mohl být použit v Montserratu, je Apostila. Každý stát má specifickou agenturu, která apostily vydává. V New Yorku je apostila vydána státním [...]

TUNISKO ZAČNE PŘIJÍMAT APOSTILU

2 prosince, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem TUNISKO ZAČNE PŘIJÍMAT APOSTILU

Dne 10. července 2017 Tunisko přistoupilo k Haagské úmluvě ze dne 5. října 1961 o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin (Úmluva o Apostile). Od 30. března 2018 se proto Tunisko dohodlo, že začne přijímat apostily k legalizaci dokumentů. [...]

Apostila Jižní Karolína

26 listopadu, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Jižní Karolína

Ve státě Jižní Karolína jsou apostily vydávány kanceláří státního tajemníka Hamburku Markem Hammondem v Columbii. Dokumenty předložené k apostile musí splňovat následující pokyny: Rodné a úmrtní listy a další důležité záznamy musí být vydávány divizí [...]

Apostila Rhode Island

26 listopadu, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Rhode Island

Ve státě Rhode Island apostily vydává státní tajemník v Providence. Dokumenty předložené k apostile musí splňovat následující pokyny: Matriční záznamy předložene k apostile musí být vydávány státním zástupcem nebo tajemníkem z ministerstva zdravotnictví. Dokumenty vydané [...]

Apostila Portoriko

26 listopadu, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Portoriko

Aby bylo možné v Portoriku apostilizovat dokument, musí být vydán nejpozději 6 měsíců před datem předložení. Můžete apostilizovat: rodné, manželské, rozvodové a úmrtní listy a stanovy, obchodní stanovy a plné moci. V Portoriku jsou obvykle [...]

Apostila Pensylvánie

26 listopadu, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Pensylvánie

Ve státě Pensylvánie vydává apostily tajemník pennsylvánského společenství v Harrisburgu. Dokumenty předložené k apostile musí splňovat následující pokyny: Úřední dokumenty potřebují pečeť a podpis úředníka pennsylvánské vlády, uschovatele matrik. Dokumenty vydané na úrovni kraje s [...]

Apostila Oregon

26 listopadu, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Oregon

Ve státě Oregon apostily vydává úřad kanceláře Kate Brown, státní tajemník Oregonu v Salemu. Dokumenty předložené k apostille musí splňovat následující pokyny: Dokumenty musí být notářsky ověřeny notářským úřadem a musí obsahovat potvrzení, notářský podpis [...]

Apostila Oklahoma

26 listopadu, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Oklahoma

Ve státě Oklahoma jsou apostily vydávány kanceláří ministra Oklahomy v Oklahoma City, Chrisem Benge. Dokumenty předložené k apostile musí splňovat následující pokyny: Matriční záznamy předložené k apostilizaci musí být ověřené kopie vydané Ministerstvem zdravotnictví v [...]

Apostila Ohio

26 listopadu, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Ohio

Ve státě Ohio jsou apostily vydávány zákaznickým servisním střediskem v Columbusu. Dokumenty předložené k apostile musí splňovat následující pokyny: Musí být notářsky ověřené notářským úřadem v Ohiu. Je-li notářský úřadem právník s provizí, jejíž platnost [...]

Apostila New York

26 listopadu, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila New York

Ve státě New York apostily pro osvědčení o narození, manželství, rozvodu a smrti, zakladatelské listiny, plné moci a akademické záznamy vydává státní tajemník New Yorku.  

Apostila Severní Dakota

26 listopadu, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Severní Dakota

Ve státě Severní Dakota apostilu vydává kancelář Alvina Jaegera, státní tajemník Severní Dakoty v Bismarcku. Dokumenty předložené k apostile musí splňovat následující pokyny: U dokumentů ověřených notářem v Severní Dakotě bude platnost notářské komise ověřena [...]

Apostila Severní Karolína

25 listopadu, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Severní Karolína

Ve státě Severní Karolína jsou apostily vydávány kanceláří Elaine F. Marshallovou, státní tajemnicí Severní Karolíny v Raleighu. Dokumenty předložené k apostile musí splňovat následující pokyny: Dokumenty musí být notářsky nebo úředně ověřeny ve státě Severní [...]

Apostila Nové Mexiko

25 listopadu, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila Nové Mexiko

Ve státě Nové Mexiko jsou apostily vydávány kanceláří Dianny J. Duranové, státní tajemnicí Nového Mexika v Santa Fe. Dokumenty předložené k apostile musí splňovat následující pokyny: Dokumenty musí být vydány v Novém Mexiku státním tajemníkem [...]

Apostila New Jersey

25 listopadu, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Apostila New Jersey

Ve státě New Jersey můžete získat kopie matričních záznamů od Ministerstva zdravotnictví v New Jersey, Ministerstvo vitální statistiky (Mobil: 609.292.40870).