Pro vyřízení všech potřebných úkonů na úřadech a ambasádách v cizích zemích, je potřeba superlegalizace (legalizace) oddacího listu. Jak probíhá superlegalizace oddacího listu?

Superlegalizace oddacího listu a jeho použití

Oddací list je základní dokument, který je potřeba pro vyřízení nejrůznějších úkonů na úřadech, ambasádách, ministerstev a dalších orgánech v cizích zemích. Oddací list vlastní každý člověk, který vstoupil v manželství, a proto je zcela běžné, že je nutná jeho superlegalizace, pro kladné vyřízení vašich žádostí na příslušných orgánech státní správy.

Běžné úkony, které vyžadují superlegalizaci oddacího listu

Superlegalizace oddacího listu se zcela běžně používá v případě, kdy žádáte o:

  • přídavky na dítě, které se narodilo v cizině
  • chystáte svatbu, ale narodili jste se v cizině a k tomu je potřeba vyřízení také i potvrzení o občanství
  • žádáte o dvojí občanství
  • potřebujete vyřídit přechodný pobyt v zahraničí
  • použijete oddací list v zahraničí pro vyřízení tamních úkonů

Superlegalizace oddacího listu v tuzemsku

V České republice je superlegalizace oddacího listu poměrně složitý proces. K jeho vyřízení potřebujete originál oddacího listu, který nesmí být starší než tři roky. Nelze superlegalizovat kopii, fotokopii ani jiné formy kopií. Oddací list lze v případě potřeby vystavit v podobě oficiální kopie – druhopisu, kterou lze rovněž superlegalizovat. Tento úkon je zpoplatněn a na vyřízení mají úředníci třicetidenní lhůtu. Proto si pro vyhotovení oficiální kopie zažádejte s dostatečným předstihem. Vyřízení nového oddacího listu můžeme zařídit rychle a spolehlivě za vás.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Co může nastat při superlegalizaci oddacího listu v cizině

I v cizině lze provést superlegalizaci oddacího listu. Pozor si však dejte na stáří originálu svého oddacího listu a nezapomeňte také na poplatky, které vyřízení stojí.

Jak se platí v cizině za superlegalizaci oddacího listu

V České republice lze hradit superlegalizaci oddacího listu platební kartou, převodem, hotově, kolkem aj. V cizině však některé úřady neakceptují platbu ani kartou, ani bankovním převodem. V těchto případech musíte mít u sebe hotovost v dané měně, popřípadě kolek, nebo šek. Typickým příkladem jsou federální a státní úřady. Ty přijímají pouze šeky (pozor však na to, aby byl šek propojený s místním účtem v lokální měně a dostatečným zůstatkem), kolkové známky, nebo platbu přímo v hotovosti.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Pozor na pomalé vyřízení vaší žádosti

Mnohé úřady, banky a další instituce, vyžadují pouze dokumenty, nepřesahující stáří tří měsíců. Technický problém vzniká například při založení živnostenského oprávnění v cizině, kdy banka pro otevření firemního účtu, žádá výpis z obchodního rejstříku se superlegalizací ne starší než 3 měsíce. Problém netkví pouze ve stáří výpisu z obchodního rejstříku. Oba dokumenty totiž nesmí být starší než 3 měsíce.

Podobný příklad je také u vyřízení přechodného pobytu, kdy předkládáte výpis z rejstříku trestů ověřený superlegalizací s maximálním stářím 3 měsíce. Vyřizování jednotlivých dokumentů totiž může zabrat mnoho času. Zvlášť, když vše vyřizujete na dálku.

Jak si nechat zaslat superlegalizovaný oddací list

Pro kladné vyřízení superlegalizace v cizích zemích je notné dodat originál ověřovaného dokumentu. Při zasílání poštou, pak příslušné orgány vyžadují i zpáteční obálku s vyplněnou adresou žadatele a platnou zahraniční známkou. Využít se dají rovněž služby kurýrních služeb, kterým můžete uhradit službu prostřednictvím bankovního převodu, a ostatní už vyřídí za vás. Pozor však na situace, kdy některé zahraniční pobočky oblíbených doručovatelů neumožňují cizincům a nerezidentům si tyto služby objednat. Naše společnost se specializuje na vyřízení superlegalizace oddacího listu. Zadejte nám svůj požadavek a o ostatní už se postaráme my.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Vyplnění formuláře pro superlegalizaci oddacího listu

Každá z cizích zemí má své vlastní formuláře s vlastním obsahem, které jsou určeny přímo pro superlegalizaci oddacího listu. Vyřízení superlegalizace oddacího listu vyžaduje vyplnění formuláře, který je u každého státu odlišný. Jakmile pošlete špatný formulář, s největší pravděpodobností bude vaše žádost zamítnuta.

Pozor si dejte také na výběr aktuálního formuláře. Jako u nás, i u ostatních států, probíhá pravidelná aktualizace formulářů. Proto i rok starý formulář, už nemusí vyhovovat aktuálním požadavkům příslušného orgánu a vaše žádost o superlegalizaci oddacího listu, může být zamítnuta.

Při vyplnění formuláře je nutné znát cizí jazyk, právní i odbornou terminologii. V opačném případě může dojít k mylně vyplněnému formuláři a superlegalizace nebude úspěšná.

Jak rozeznat federální a státní superlegalizaci

U některých států nestačí pouze jeden standardizovaný formulář. Při vyřízení superlegalizace je potřeba vědět, jestli daný stát spadá do federace, jako je tomu u Spojených států amerických, skládajících se hned z několika jednotlivých států, které mají vlastní zákony. Při vyřízení své žádosti musíte rozlišovat mezi pojmy federální a státní superlegalizace.

Chaos při vyplnění žádosti o superlegalizaci nemusí nastat pouze u oddacího listu, ale také u superlegalizace diplomu z vysoké školy, vysvědčení, výpisu z rejstříku trestů apod. Důkladně si pročtěte všechny náležitosti, které při vyřízení žádosti musíte splnit, popřípadě se obraťte na nás a my vám vyřídíme superlegalizaci dokumentů rychle a bez zbytečných poplatků navíc.

Nostrifikace oprávnění a diplomů

Chystáte se do zahraničí studovat nebo se chystáte pracovat daleko za hranicemi české republiky?  V obou případech budete potřebovat provést úřední uznání a ověření získaného oprávnění, zvaného nostrifikace.

Tento způsob ověření se používá u diplomů, výpisů známek, vysvědčení a dalších akademických titulů.  Pro ověření akademických dokumentů je potřeba identifikovat, který dokument vůbec nostrifikaci potřebuje. Samotný proces je časově náročný, proto začněte si vyřízením nostrifikace včas.  

Vystavení originálního dokumentu k Superlegalizaci

Pokud žádáte o superlegalizaci oddacího listu nebo výpis z rejstříku trestů, je kromě samotné superlegalizace potřeba vystavit i originál dokumentu k superlegalizaci. Některé dokumenty navíc mají pouze omezenou platnost. Úřady většinou vyžadují pouze dokument, který není starší než 3 roky, v některých případech dokonce jen 6 měsíců. 

Apostilace, nebo superlegalizace oddacího listu?

Ověření a legalizace dokumentů, může být v určitých zemích velmi složitá. Při žádosti věnujte pozornost tomu, jakou úroveň ověření vlastně budete potřebovat. Zatímco v některých státech by vám stačila apostila, jinde vyžadují superlegalizaci. Tento problém nastává například při koupi nebo prodeji firmy v zahraničí. Pro vyřízení správného ověření je nutná znalost místního práva, popřípadě někoho, kdo vám s vyřízením poradí.

Notáři naší kanceláře

18 srpna, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Notáři naší kanceláře

Nechcete nechat nic náhodě a raději svěříte překlad dokumentů i administrativu zkušeným profesionálům? Pro ušetření vašeho času a peněz jsme sepsali seznam notářů v dosahu 500 metrů od naší kanceláře. Notář - JUDr. Krčma Martin [...]

Co znamená pojem apostilace?

18 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co znamená pojem apostilace?

Apostilace listin vydaných v Belgii, či Holandsku je zjednodušeným legalizaci úkonem, jehož cílem je aby českým úřadům byla zaručena účinnost a uplatňování takových listin v rámci českého právního systému. Apostilou je tedy možné pouze originály [...]

Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

17 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

Osvědčení o uznání rovnoscennosti zahraničního vysvědčení v České republice nebo rozhodnutí o uznání platnosti zahraničního vysvědčení (nostrifikaci) v České republice vydává příslušný odbor školství, mládeže a sportu na základě ustanovení § 108 a násl. zákona [...]

Jak si opatřit apostilu sám?

2 března, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak si opatřit apostilu sám?

Ministerstvo zahraničních věcí Lhůta: Ministerstvo má na provedení apostilace listin 30 dní. Doba na provedení apostilace listin je 30 dní. Plná moc: Není třeba abyste procesu vyřizování apostily zúčastnili osobně. Žádost může za vás podat [...]

Superlegalizace: Otázky a odpovědi

5 února, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Superlegalizace: Otázky a odpovědi

Odjíždíte za prací či studiem do zahraničí? Plánujete uzavřít manželství v cizině? Nacházíte se v situaci, kdy potřebujete předložit úřední listinu vydanou českým orgánem v zahraničí? Pokud se stěhujete do zahraničí nebo plánujete svatbu v [...]

Když je potřeba apostila či superlegalizace dokumentů

5 února, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Když je potřeba apostila či superlegalizace dokumentů

Odjíždíte za prací či studiem do zahraničí? Plánujete uzavřít manželství v cizině? Aby vše proběhlo bez komplikací, je důležité mít v pořádku veškeré dokumenty. V mnoha případech se ocitnete v situaci, kdy bude nutné zahraničním [...]

Kontakt