Jedete za prací nebo studiem do Belgie? V tom případě budete pravděpodobně potřebovat hodně správně ověřených dokumentů, které projdou tzv. apostilací. Poradíme vám, jak na ni.

Pokud máte v úmyslu využít určitý dokument nebo listinu pro oficiální účely ve Belgii, budete ho muset apostilovat. Od nás se dozvíte, co to apostila je, kde všude ji budete potřebovat, jaké problémy při tom mohou vzniknout a kdo vám s tímto procesem rád pomůže.

 

Co to je apostila

Jde o právní doložku potvrzující pravost razítka a podpisu v zahraničí. Fakticky tak zároveň potvrzuje i pravost celého dokumentu – a to tím, že na něj příslušný orgán vylepí tzv. apostilační osvědčení. To má formu vytištěné a orazítkované doložky k dokumentu.

Apostilace je podobná forma ověření jako superlegalizace, přesto je o něco jednodušší. Superlegalizace je totiž nejvyšší úrovní ověření, což znamená, že doložky od různých orgánů při ní budete potřebovat alespoň dvě, ale často ještě více. A to od různých institucí, jako jsou ministerstva a další orgány veřejné správy či ambasády.

Kdy budete apostilaci potřebovat

Situací, kdy budete v Belgii potřebovat apostilaci, moc není, ale přesto se jedná o významné životní kroky, u kterých určitě chcete mít jistotu, že proběhnou podle vašich představ.

 

Sňatek v Belgii

V tomto případě není vůbec rozhodující osoba oddávajícího – může to být občan Belgie, ale také nemusí. Vy však jako ne-Belgičan apostilaci při sňatku v zemi potřebovat budete. Apostilovat bude nutné rodný list a potvrzení o občanství.

 

Žádost o přechodný pobyt nebo občanství v Belgii

Jestliže máte zájem získat přechodný pobyt nebo občanství v Belgii, budete potřebovat apostilaci rodného listu, oddacího listu a výpisu z rejstříku trestů.

 

Studium nebo práce v Belgii

Pokud byste chtěli studovat na některé z univerzit v zemi, případně zde máte v plánu zapsat svoje dítě ke středoškolskému studiu, bude v obou případech opět nutná apostilace. Ověřit tímto způsobem bude třeba diplom nebo vysvědčení. Stejné kroky vás budou čekat, pokud budete chtít v Belgii pracovat. V určitých případech bude u diplomu nebo vysvědčení nutná také nostrifikace, tedy jakési oficiální uznání dosaženého stupně vzdělání v rámci dané země.

Vyřizování apostilace v zahraničí

Vyřizování apostilace je mnohdy velmi komplikovaná záležitost. Nepotřebujete totiž jen originály ověřovaných listin, ale často i jisté právní znalosti. Zároveň musíte vědět, na koho se obrátit. Cestou samozřejmě můžete narazit na různé problémy. Těm se ale spoluprací s námi můžete snadno vyhnout.

Kdy je nutná superlegalizace a kdy stačí apostila?

Apostila byla definována v Haagské úmluvě z roku 1961, přičemž do jejích pravomocí spadají téměř všechny země. V případě těch zemí, které se k Haagské úmluvě nepřidaly, budete muset vyřizovat superlegalizaci. Belgie však apostilaci uznává, takže si nemusítě dělat starosti.

Pozor na formuláře a stáří originálních dokumentů

Abyste měli jistotu, že apostilaci získáte, je samozřejmě nutné bezchybné vyplnění žádosti na správných formulářích, které většinou najdete ke stažení na webech příslušných institucí. Přesto si samozřejmě musíte předem ověřit, zda je vámi používaná verze formuláře stále aktuální. Jestliže si stáhnete neaktuální verzi, může vám úřad vaši žádost zamítnout.

Důležité je také to, abyste si ověřili stáří dokumentu určeného k apostilaci. Nový originál takového dokumentu budete potřebovat ve chvíli, kdy váš doklad překročí lhůtu platnosti, stanovenou v mnohých případech na tři roky, někdy ale na pouhých šest měsíců. Pokud si nejste jisti, rádi vám i v tomto směru poradíme.

Zároveň se připravte na to, že vyřízení žádosti o vydání dokladů může trvat déle, než čekáte. Formuláře navíc budete muset vyplňovat v jazyce dané země, u něhož si musíte být jisti i v odborné a právní terminologii. Jestliže nechcete udělat zbytečnou chybu, opět nás kontaktujte a můžeme probrat společný postup.

Je nutná státní či federální apostilace?

U některých zemí, jako jsou Spojené státy nebo Brazílie, bude při žádostech o apostilaci někdy těžké určit, zda apostilaci potřebujete pro účely státních nebo federálních orgánů. Pokud ve vašem případě netušíte, jakou úroveň apostilace po vás vlastně chtějí, můžete se opět s důvěrou obrátit na nás.

S termínem apostilace se můžete setkat v různých situacích, například před nástupem do nové práce v zahraničí, kde po vás budou chtít takto ověřený výpis z rejstříku trestů, případně také rodný list a diplom dokládající dosažené vzdělání. Dobrou zprávou je, že s řešením podobných situací máme spoustu zkušeností.

Někdy je nutná i nostrifikace

Nostrifikaci budete potřebovat pro celou řadu účelů, které souvisejí hlavně s hledáním nové práce nebo započetím studia v zahraničí. Některé instituce i zaměstnavatelé budou nostrifikaci vyžadovat především u diplomů a vysvědčení jakožto důkazů o dosaženém stupni vzdělání.

Platba za apostilaci v zahraničí

Platba za apostilaci nemusí být vůbec snadná záležitost. U každé země totiž může probíhat jinak. Všechny úřady v zahraničí nemusejí akceptovat platbu bankovním převodem či kartou a tak si mnohdy budete moci zvolit jen ze tří možností: šeku, kolkové známky a hotovosti.

Platit je nutné vždy v oficiální měně daného státu, a to jak přímo, tak za kolek. V případě šeku budete potřebovat propojení s místním bankovním účtem v dané měně, kde budete mít dostatečný zůstatek. Další možností je nechat celý proces včetně platby na nás. Můžete tak ušetřit spoustu času a starostí.

Doručení apostilace poštou

Budete-li žádat o apostilaci na dálku, máte v zásadě dvě alternativy. Tou první je přiložit k žádosti obálku s předepsanou zpáteční adresou a zahraniční známkou příslušné hodnoty, tou druhou pak objednání kurýrní služby.

Ve druhém případě ovšem mohou nastat komplikace v tom, že u některých kurýrních služeb si budete muset objednat i zpáteční doručení, jenže mnohé národní pobočky mezinárodních přepravců tuto možnost nabízejí jen svým občanům či rezidentům. Budete tedy potřebovat, aby vám dokument s apostilací vrátil do ČR někdo známý. Pokud žádného známého v dané zemi nemáte, můžete se opět obrátit na nás. Kromě samotné apostilace vám totiž zařídíme také to, aby vám apostilovaný dokument bezpečně dorazil zpátky na vaši adresu.

Doba vyřizování apostilace

Proces apostilace je skutečně zdlouhavý – počítejte řádově s týdny, ale může jít i o nižší měsíce. Záleží přitom nejen na rychlosti doručovací služby, ale také na flexibilitě daného úřadu. I na tom, zda při vyřizování apostilace neuděláte žádnou chybu, jejíž časově náročná oprava by vás v nejhorším případě mohla stát i místo nebo studium v zahraničí. Svěřte tedy raději celý proces někomu, kdo s ním má zkušenosti a dokáže ho bez problémů dotáhnout do konce.

 

Jakožto prostředník po vás budeme chtít jen nutné informace, nic navíc. Kromě toho se postaráme o to, aby apostilace proběhla rychle a hladce. Ověřené dokumenty dostanete zpět v co možná nejkratší době. Tímto způsobem můžete ušetřit spoustu času, peněz i starostí.