Superlegalizace rodného listu není vůbec jednoduchá záležitost, a především potřebujete-li superlegalizaci řešit v zahraničí. Připravili jsme pro vás postup, jak zažádat o superlegalizaci rodného listu v ČR i v zahraničí.
V článku zjistíte:

 • v jakých situacích bude potřeba superlegalizovat rodný list
 • jaký je rozdíl mezi apostilou a superlegalizací
 • kde najdete formuláře pro superlegalizaci v ČR i v zahraničí

A další důležité informace, které vám pomohou k bezchybnému vyřízení.

Kdy je nutné superlegalizovat rodný list

Vzniknout mohou tyto 2 případy, kdy bude nutná superlegalizace rodného listu.

 • Rodný list vydaný v zahraničí, potřebujete superlegalizovat v ČR pro pracovní či osobní účely. Například: svatba, žádost o přídavky na dítě atd.
 • Rodný list vydaný v České republice, potřebujete superlegalizovat v zahraničí pro pracovní či osobní účely. Například: svatba, při podání žádosti o dvojí občanství, při podání žádosti o přechodný pobyt atd.
Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Na co si dát pozor při superlegalizaci rodného listu v ČR

V případě, že se chystáte na superlegalizaci rodného listu, pak si v první řadě zkontrolujte platnost a stáří rodného listu.

 • originál rodného listu nesmí být starší 3 let (v některých případech to může být i 6 měsíců)
 • v případě ztráty rodného listu, budete pro ověření potřebovat jeho oficiální kopii
 • fotokopie rodného listu vám nebude při superlegalizaci uznána

Dále je nutné rodný list nechat ověřit příslušnými orgány v zemi, v které byl vydán a ministerstvem zahraničních věcí daného státu.

Žádost o superlegalizaci následně podáte na zastupitelském úřadě v ČR, který má akreditaci pro zemi, v které byl vydán. Tam vám podají také informace pro další postup.

Neplýtvejte časem a penězi a nechte superlegalizaci na odbornících. Apostila.cz vše vyřídí rychle a bezpečně.

Na co se připravit při superlegalizaci rodného listu v zahraničí – postup

Připravte se na časově náročný proces, kde se bez určitých odborných znalostí neobejdete. Často je superlegalizace zamítnuta na základě chybně vyplněných formulářů nebo i chybných formulářů, které ačkoliv mohou být správně vyplněné, nemusí být aktualizované nebo vámi chybně zvolené.

Pojďme se podívat, na co se zaměřit a co si připravit, před samotným zažádáním o superlegalizaci.

Co přiložit do obálky k žádosti o superlegalizaci v cizině

Do obálky k žádosti a dokumentu přiložíte:

 • kolkové známky v přesné hodnotě, šek, hotovost
 • zpáteční obálku s vaší vyplněnou adresou
 • poštovní známky v měně dané země

 Poštovní zahraniční známky i kolky je potřeba přiložit v přesné hodnotě. Bez nich vyřízená žádost nebude zaslána zpět. Nezapomeňte také na obálku s nadepsanou adresou.

Zahraniční známky není úplně jednoduché u nás sehnat a bohužel kurýrní služby v zahraničí nenabízí většinou cizincům možnosti objednat si doručení zásilky tam i zpět. Proto se obrňte trpělivostí anebo se obraťte na apostila.cz a nechte je dělat to, v čem jsou dobří. Zařídí za vás celý proces superlegalizace bezchybně a levně.

Jaké další platby za superlegalizaci v zahraničí můžete zvolit

Bankovní převod zvolit nelze. Jako způsob platby na úřadech zatím není možný a je to první a dost zásadní zádrhel, na který je potřeba se připravit dopředu. Kolkové známky jsou zatím nejschůdnější možností, pokud celou záležitost řešíte na dálku a nežijete v zahraničí.

V případě, že v zahraničí žijete nebo máte někoho, kdo vám s vyřízením pomůže na dálku, tak můžete využít také platbu v hotovosti – přímo na úřadě nebo platbu šekem, který musí být propojený na účet v bance s dostatečným zůstatkem peněz.

Nezapomeňte zkontrolovat stáří dokumentu zasílaného k superlegalizaci

Superlegalizace rodného listu vyžaduje také vystavení originálního dokumentu, který nesmí být starší více než 3 roky. Dejte si na to obzvlášť pozor. Úřady jsou v tomto nekompromisní. Vy se připravíte o čas a bohužel i o peníze.

Kde najdete formuláře a čemu se vyvarovat?

Jak se říká, každá země jiný mrav, tak stejné je to i u formulářů. Pro každou zemi najdete jiný typ formuláře. Obsah formuláře pro superlegalizaci rodného listu napříč světem, zatím nebyl sjednocen a díky tomu, vyplnění formuláře může být pro někoho problém.

Vyplnění formuláře v jazyce státu, v kterém žádáte o superlegalizaci, není zcela snadné. Potřebovat k tomu budete znát alespoň základní znalost odborné a právní terminologie. Chybným vyplněním formuláře riskujete, že vám bude žádost zamítnuta, proto je nejlepší se v tomto případě obrátit na odbornou pomoc.

Další potíž nastává ve chvíli, kdy formulář ke stažení je zastaralý. Neaktualizovaných verzí najdete na internetu hodně. Vydání aktualizovaných formulářů má na starosti zastupitelský úřad České republiky v zahraničí.

Pozor, v kterém státě žádáte o superlegalizaci rodného listu

Federální nebo státní superlegalizace

Žádáte o superlegalizaci ve státě, kde je státní moc rozdělena mezi federální a státní orgány? Pak je potřeba si před podáním žádosti také zjistit, zdali budete žádat o federální superlegalizaci nebo státní superlegalizaci. Už asi tušíte, že v tom bude rozdíl a určit správně kam vlastně patříte a který formulář je ten správný, může zabrat mnoho času.

Apostila

Většina států spadá pod tzv. „Haagskou úmluvu“, což znamená, že pokud stát v kterém žádáte o superlegalizaci spadá pod tuto úmluvu, pak nemusíte žádat o superlegalizaci, ale postačí vám vyřídit si apostilu. Jednodušší formu ověření rodného listu v ČR i v zahraničí. Zkontrolovat si můžete zde.

V případě, že se vám točí hlava z toho, co všechno je potřeba udělat a nemáte ani jazykové ani odborné znalosti k tomu, abyste rychle a snadno dokázali superlegalizaci vyřídit, kontaktujte apostila.cz. Nechte tuto práci na lidech, kteří ji za vás odvedou rychle a bezchybně.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Notáři naší kanceláře

18 srpna, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Notáři naší kanceláře

Nechcete nechat nic náhodě a raději svěříte překlad dokumentů i administrativu zkušeným profesionálům? Pro ušetření vašeho času a peněz jsme sepsali seznam notářů v dosahu 500 metrů od naší kanceláře. Notář - JUDr. Krčma Martin [...]

Co znamená pojem apostilace?

18 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co znamená pojem apostilace?

Apostilace listin vydaných v Belgii, či Holandsku je zjednodušeným legalizaci úkonem, jehož cílem je aby českým úřadům byla zaručena účinnost a uplatňování takových listin v rámci českého právního systému. Apostilou je tedy možné pouze originály [...]

Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

17 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

Osvědčení o uznání rovnoscennosti zahraničního vysvědčení v České republice nebo rozhodnutí o uznání platnosti zahraničního vysvědčení (nostrifikaci) v České republice vydává příslušný odbor školství, mládeže a sportu na základě ustanovení § 108 a násl. zákona [...]

Jak si opatřit apostilu sám?

2 března, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak si opatřit apostilu sám?

Ministerstvo zahraničních věcí Lhůta: Ministerstvo má na provedení apostilace listin 30 dní. Doba na provedení apostilace listin je 30 dní. Plná moc: Není třeba abyste procesu vyřizování apostily zúčastnili osobně. Žádost může za vás podat [...]

Superlegalizace: Otázky a odpovědi

5 února, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Superlegalizace: Otázky a odpovědi

Odjíždíte za prací či studiem do zahraničí? Plánujete uzavřít manželství v cizině? Nacházíte se v situaci, kdy potřebujete předložit úřední listinu vydanou českým orgánem v zahraničí? Pokud se stěhujete do zahraničí nebo plánujete svatbu v [...]

Když je potřeba apostila či superlegalizace dokumentů

5 února, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Když je potřeba apostila či superlegalizace dokumentů

Odjíždíte za prací či studiem do zahraničí? Plánujete uzavřít manželství v cizině? Aby vše proběhlo bez komplikací, je důležité mít v pořádku veškeré dokumenty. V mnoha případech se ocitnete v situaci, kdy bude nutné zahraničním [...]

Apostil EN

 • Prices are approximate. To specify more detailed information about the price of your document, contact us.

 • DISCOUNTS

 • Contact us for larger apostilles
 • Price: 0,00 Kč
 • 0,00 Kč

 • TRANSLATION

 • 0,00 Kč