Polsko, stát s bohatou historií a kulturou. Má rozvinutý průmysl, zejména v oblastech jako automobilový průmysl, strojírenství a potravinářství. Polsko má také vysokoškolské vzdělání, které je uznáváno po celém světě, a podnikání se zde stává stále populárnější volbou pro mnoho lidí.

Polsko nabízí světoznámé vysokoškolské vzdělání a pro mnoho lidí se stává oblíbenou destinací pro podnikání. Ale pozor – pokud chcete v Polsku studovat, podnikat nebo se tu oženit, potřebujete mít připravené určité dokumenty ověřené apostilou. Tyto důležité papíry mohou zahrnovat vysvědčení, diplomy, rodné listy a další. Nechte si je proto pečlivě zkontrolovat a ověřit odborníky, aby vám nezkomplikovaly život.

Potřebujete ověřit pravost dokumentu z Polska pro použití v ČR nebo naopak? Například potřebujete pracovní povolení, občanský průkaz nebo rodný list ověřený pro použití v zahraničí? V takovém případě budete potřebovat apostilu/superlegalizaci a nostrifikaci, což je oficiální potvrzení pravosti vašich dokumentů a jejich způsobilosti pro použití v cizím státě. Tento proces je nezbytný pro každého, kdo potřebuje dokumenty z Polska či ČR použít v jiné zemi, a může být složitý a zdlouhavý, protože každá země má své vlastní pravidla pro legalizaci dokumentů.

Zjistěte, co k vyřízení žádostí budete potřebovat a kam se v případě potřeby obrátit o pomoc.

V jakých případech je potřeba zažádat o apostilu?

1) Použití českých dokladů v zahraničí

  • Svatba v Polsku – apostilou opatřený rodný list a potvrzení o občanství
  • Přechodný či trvalý pobyt – výpis z rejstříku trestů opatřený apostilou
  • Účet v bance – výpis z obchodního rejstříku opatřený apostilou

2) Použití dokladů v ČR vydaných v Polsku

  • Rozvod, sňatek, narození dítěte v Polsku – apostila na rodný list, oddací list či na rozhodnutí o rozvodu
  • Zřízení účtu v ČR pro polskou společnost – apostila na výpis z obchodního rejstříku

Kdy je potřebná apostila a kdy superlegalizace?

Rozdíl mezi apostilou a superlegalizací se odvíjí od konkrétní země. Superlegalizace dokumentů je vyšší stupeň ověření a týká se pouze některých zemí jejich seznam najdete zde. V případě, že se jedná o dokumenty vystavené v Polsku pro použití v ČR či obráceně, budete žádat o apostilaci dokumentů.

Uznávání zahraničního vzdělání v ČR/Polsku – nostrifikace

Nostrifikace dokumentů je zapotřebí především v případech, kdy je nutné zjistit, zda diplom, vysvědčení či výpis známek je platným a dostačujícím dokladem pro konkrétní stát. Tedy například lékař, který získal diplom v Polsku a nyní chce svou lékařskou praxi vykonávat v ČR, bude potřebovat nostrifikaci diplomu. Tedy potvrzení, že jeho diplom je dostačující pro účely podnikání v ČR a obráceně.

Kontaktujte nás, my za vás zajistíme nejen nostrifikaci všech potřebných dokumentů, ale také bezproblémový průběh celého procesu.

Kde najdu formuláře pro žádost o apostilaci dokumentů

Ani u vyplňování formulářů se neobejdete bez právní a odborné terminologie, a to především při vyplňování formulářů.

Velmi důležité je použít správný a aktuální formulář, jehož nejnovější verzi najdete na stránkách zastupitelského úřadu České republiky v zahraničí, v případě že žádáte o apostilaci zahraničního dokumentu, pak žádost najdete na stránkách zastupitelského úřadu Polska na území ČR.

V případě, že se spletete nebo si stáhnete špatnou verzi žádosti, pak vaše žádost bude zamítnuta a vy budete muset vše dokládat znovu.

Žádost o originál dokumentu

Setkáte se také se situací, kdy bude potřeba ještě před samotnou žádostí o apostilaci dokumentu, zažádat i o originál dokumentu. Jedná se o případy, kdy dokument, který je potřeba použít v zahraničí, je starší než 3 roky či 6 měsíců. Některé úřady neuznávají dokumenty, které byly vydané dříve, a proto je nutné zažádat o nový originál dokumentu, a to bývá běh na dlouhou trať.

Jak mi bude apostila doručena zpět a jak za ní zaplatit?

Aby vám žádost o apostilu mohla být doručena zpět, je nutné přiložit k žádosti a originálnímu dokumentu také obálku se zpáteční adresou a poštovními zahraničními známkami v přesné hodnotě.

Využít k doručení můžete také kurýra, ale setkáte se s komplikacemi typu doručení tam ano a zpět už ne. Kurýrní společnosti v cizině, uvést můžeme např. FedEx, DHL či UPS nabízí služby doručení do zahraničí, ale bohužel zpět už nikoliv.

Ačkoliv v této době je placení bankovním převodem už více než standardem pro každého z nás, co se týče úřadů v zahraničí, tam bohužel zatím placení bankovní převodem standardem není.

Využít je možné tyto způsoby plateb:

  1. šekem
  2. v hotovosti
  3. kolkovou známkou

Pokud budete žádost vyřizovat osobně na úřadě, máte 2 možnosti, a to buď zaplatit šekem nebo v hotovosti. V případě šeku je nutné mít v zahraničí také zřízený účet a na něm dostatečně vysoký zůstatek.

Další možností je připojit k žádosti kolkové známky. Celkově i platba za apostilu je oříšek, v případě, že v zahraničí nežijete a nemáte nikoho, kdo by za vás žádost na úřad s hotovostí donesl, je vždy lepší obrátit se na odbornou pomoc.

Za jak dlouho bude žádost o apostilaci vyřízena?

Apostilace dokumentů může být složitý proces, který závisí na mnoha faktorech, jako je stáří dokumentů a konkrétní důvod pro jejich ověření. Pokud například potřebujete obnovit přechodný pobyt v zahraničí, budete potřebovat výpis z trestního rejstříku, který nesmí být starší než 3 měsíce. Celý proces získání originálních dokumentů a jejich apostilace může trvat měsíce, zejména pokud vše zařizujete na dálku. Naštěstí se naše právní zastoupení na apostila.cz specializuje na rychlé, bezpečné a efektivní vyřízení žádostí o apostilaci dokumentů, bez zbytečných průtahů.