Potřebujete superlegalizovat vysvědčení v ČR nebo v zahraničí? Proces superlegalizace je složitý a náročný a zbytečné chyby vás mohou připravit nejen o čas, ale i o peníze.

V článku zjistíte:

 • co vše budete potřebovat před samotným zažádáním o superlegalizaci
 • na co si dát pozor a čemu se vyvarovat (formuláře, dokumenty atd.)
 • Kdy je nutná superlegalizace a kdy stačí zažádat o apostilu
 • Kdy je nutná také nostrifikace vysvědčení

V jakých situacích je nutné superlegalizovat vysvědčení

Existují dvě situace, kdy budete potřebovat superlegalizovat vysvědčení.

 1. Ukončili jste studium v zahraničí a vysvědčení potřebujete legalizovat v ČR pro další studium či pracovní uplatnění.
 2. Ukončili jste studium v ČR a chcete pokračovat ve studiu či práci v zahraničí a potřebujete legalizovaný doklad o studiu v ČR
Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Jak zažádat o superlegalizaci vysvědčení v České republice

Vrátili jste se ze zahraničí a potřebujete úředně ověřit platnost vysvědčení? Pravděpodobně ho budete muset nechat superlegalizovat. Čeká na vás dlouhý proces – vyplňování formulářů, běhání po úřadech a shánění razítek.

Co budete potřebovat:

 • Zajistit si originál nebo druhopis vysvědčení, který vám vydá škola nebo univerzita – osvědčené kopie vysvědčení nemohou být superlegalizované, z důvodu nemožnosti ověření pravosti dokumentů.
 • Ověření vysvědčení ve škole, školském úřadě nebo na ministerstvu školství dané země. Toto ověření potvrzuje dalším orgánům pravost a platnost vysvědčení.

Pak můžete zažádat o superlegalizaci vysvědčení. Učiníte tak na zastupitelském úřadě cizí země v ČR a tam vám také podají další informace, jak postupovat.

Pokud potřebujete rychle a bez zbytečných prostojů na úřadech superlegalizovat vysvědčení, nejlepší je obrátit se na odbornou pomoc. Apostila.cz nabízí kompletní vyřízení superlegalizace bez zbytečných starostí.

Jak zažádat o superlegalizaci vysvědčení v zahraničí

V případě, že potřebujete vysvědčení vydané v ČR, nechat superlegalizovat v zahraničí, využijte postup, který jsme pro vás připravili a předejděte tak zbytečným chybám.

Rozdíly mezi superlegalizací a apostilou

V první řadě se přesvědčte, zdali je nutné žádat přímo o superlegalizaci. Ve většině zemích stačí pouze zažádat o apostilaci vysvědčení. Jedná se o kratší a jednodušší proces, který není tolik časově náročný.

Většina zemí je vázaná tzv. „Úmluvou o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin“, také nazývaná jako “Úmluva o apostile“.

Země, které do této úmluvy patří najdete zde.  V případě, že stát není smluvně vázán touto úmluvou, pak je potřeba zažádat o superlegalizaci.

Jak superlegalizovat vysvědčení krok po kroku

Pokud je nutné vysvědčení superlegalizovat, pak si připravte potřebné dokumenty a osvědčení.

Co budete potřebovat vyřídit před superlegalizací:

Zajistit ověření vysvědčení u několika různých orgánů

 • Ústřední orgán, který vysvědčení vydal (ministerstvo školství)
 • Konzulární odbor ministerstva zahraničních věcí
 • Zastupitelský úřad státu, ve kterém bude dokument dále použit

Zažádat si o druhopis legalizovaného dokumentu

 • Další komplikace nastává v situaci, kdy na úřadě určeném k superlegalizaci, vám nebudou chtít na doklad starší 3 roky, v některých případech i 6 měsíců, superlegalizaci vydat. V tomto případě je nutné vybavit si druhopis vysvědčení.

Zjistit, zda se jedná o federální nebo státní superlegalizaci vysvědčení

Tento bod se týká pouze těch z vás, kteří žádají o superlegalizaci ve státě, kde je zavedena tzv. federace (např. USA, Brazilie, Argentiny atd.), tedy rozdělení státní moci mezi federální orgány a státní orgány.  V případě, že ano, pak si zkontrolujte, že máte správný formulář. Je rozdíl mezi státní superlegalizací a federální superlegalizací a proces výběru není úplně jednoduchý.

Platba za vyřízení superlegalizace předem

A nesmíme zapomenout na informace k zaplacení. Bankovní převod ve většině zemí k uhrazení poplatků na úřadech stále ještě nezavedli, vy tak máte na výběr ze 3 možností, jak ověření vysvědčení uhradit:

 • Nakoupit kolky v požadované hodnotě a přiložit je do obálky k žádosti
 • Šekem
 • V hotovosti na úřadě

Nejsnazší metoda je koupit si kolky a přiložit je do obálky k žádosti. Další dvě možnosti jsou ideální pro ty z vás, kteří v dané zemi žijete.

Pokud vysvědčení ověřujete z ČR, pak zvolte buď variantu č. 1 nebo se obraťte na pomoc. Kontaktujte Apostila.cz a získejte profesionální pomoc a kompletní zastřešení celého procesu superlegalizace.

Známky pro zpětné doručení superlegalizovaného vysvědčení

Aby vám superlegalizovaný doklad mohl být zaslán zpět, k žádosti do obálky je nutné přiložit poštovní známky v odpovídající hodnotě a měně daného státu.

Využít můžete také kurýrní služby a objednat si doručení tam i zpět, ale mnoho kurýrních služeb pouze dováží do zahraničí, ale již nedováží zpět ze zahraničí zpět.

Kde si mohu vyzvednout formuláře?

Formuláře pro zažádání o superlegalizaci vysvědčení v zahraničí, vám vydají na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí.

Na internetu najdete také verze těchto formulářů ke stažení. Dejte pozor na to, aby formuláře byly aktualizované a nezamítli vám žádost, na základě zastaralých formulářů.

Nostrifikace vysvědčení ano či ne?

Nostrifikace potvrzuje, že vysvědčení nebo diplomy  vydané v ČR má v zahraničí stejnou váhu nebo chcete-li je srovnatelný s diplomy a vysvědčeními vydávanými v cizí zemi. Jestliže si budete chtít otevřít v zahraničí lékařskou praxi, zřejmě budete potřebovat nostrifikaci. Kde o nostrifikaci zažádat a co k tomu budete potřebovat najdete zde.

Jak dlouho proces superlegalizace trvá?

A jak dlouho to celé trvá? V případě, že se rozhodnete řešit superlegalizaci svépomocí, záleží na všech již zmíněných krocích a rychlosti jejich vyřízení.

Pokud si superlegalizaci objednáte přes specialisty z apostila.cz, bude vaše žádost se všemi ostatními potřebnými náležitostmi, vyřízena v nejkratší možné době a bezchybně.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Notáři naší kanceláře

18 srpna, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Notáři naší kanceláře

Nechcete nechat nic náhodě a raději svěříte překlad dokumentů i administrativu zkušeným profesionálům? Pro ušetření vašeho času a peněz jsme sepsali seznam notářů v dosahu 500 metrů od naší kanceláře. Notář - JUDr. Krčma Martin [...]

Co znamená pojem apostilace?

18 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co znamená pojem apostilace?

Apostilace listin vydaných v Belgii, či Holandsku je zjednodušeným legalizaci úkonem, jehož cílem je aby českým úřadům byla zaručena účinnost a uplatňování takových listin v rámci českého právního systému. Apostilou je tedy možné pouze originály [...]

Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

17 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

Osvědčení o uznání rovnoscennosti zahraničního vysvědčení v České republice nebo rozhodnutí o uznání platnosti zahraničního vysvědčení (nostrifikaci) v České republice vydává příslušný odbor školství, mládeže a sportu na základě ustanovení § 108 a násl. zákona [...]

Jak si opatřit apostilu sám?

2 března, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak si opatřit apostilu sám?

Ministerstvo zahraničních věcí Lhůta: Ministerstvo má na provedení apostilace listin 30 dní. Doba na provedení apostilace listin je 30 dní. Plná moc: Není třeba abyste procesu vyřizování apostily zúčastnili osobně. Žádost může za vás podat [...]

Superlegalizace: Otázky a odpovědi

5 února, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Superlegalizace: Otázky a odpovědi

Odjíždíte za prací či studiem do zahraničí? Plánujete uzavřít manželství v cizině? Nacházíte se v situaci, kdy potřebujete předložit úřední listinu vydanou českým orgánem v zahraničí? Pokud se stěhujete do zahraničí nebo plánujete svatbu v [...]

Když je potřeba apostila či superlegalizace dokumentů

5 února, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Když je potřeba apostila či superlegalizace dokumentů

Odjíždíte za prací či studiem do zahraničí? Plánujete uzavřít manželství v cizině? Aby vše proběhlo bez komplikací, je důležité mít v pořádku veškeré dokumenty. V mnoha případech se ocitnete v situaci, kdy bude nutné zahraničním [...]

Apostil EN

 • Prices are approximate. To specify more detailed information about the price of your document, contact us.

 • DISCOUNTS

 • Contact us for larger apostilles
 • Price: 0,00 Kč
 • 0,00 Kč

 • TRANSLATION

 • 0,00 Kč