Apostila

Akt vydávání apostil podle Apostilské úmluvy. Dokument, pro který byl podle úmluvy vydán apostil, se označuje jako „apostilizovaný“.

Vydávání apostil nahrazuje často těžkopádný, časově náročný a nákladný proces legalizace. Legalizace je termín, který se stále používá a může znamenat „apostilovat“, „svědčit dále“. Může být často použit v případech, které lze považovat za „ztracené v překladu“.

Žadatel

Osoba, která žádá o vydání apostily.

Potvrzení

Zákon o dalších legislativních procesech se státy, které nejsou členy nebo stranou Apostilské úmluvy.

Aktualizovaný seznam všech smluvních států je k dispozici na našem sesterském webu.

Ověření / ověřování

Ověřování je obecný pojem, který se běžně týká procesu ověření nebo „ověřování“ původu veřejného dokumentu. „Ověřování“ a „legalizace“ se někdy používají synonymně a „ověřování“ lze také použít k odkazu na proces apostilizace.

Smluvní stát

Stát, který se připojil k Apostilské úmluvě, bez ohledu na to, zda úmluva vstoupila v platnost pro tento stát. Smluvní stát, pro který úmluva skutečně vstoupila v platnost, může být rovněž označen jako smluvní strana. Aktualizovaný seznam všech smluvních států je k dispozici na našem sesterském webu.

Vydávání apostilů

Akt o dokončení apostily a jeho připojení k podkladovému veřejnému dokumentu za účelem ověření jeho původu.

Legalizace

Proces ověřování zahraničních veřejných dokumentů. Apostilizace má stejný účinek jako legalizace, je však výsledkem zjednodušeného procesu stanoveného úmluvou.

Vypracování veřejného dokumentu

Akt předložení veřejné listiny v navrhovaném státě určení. Předložení veřejné listiny může být požadováno nebo zajištěno (i) právem státu určení (např. v soudním řízení nebo v žádostech o pobyt), nebo (ii) jiným ujednáním (např. na základě obchodní smlouvy nebo proces podávání žádosti vedený soukromou institucí).

Veřejný dokument

Široký koncept, který je ústředním bodem Apostilské úmluvy. Veřejný dokument je v zásadě dokument, který je prováděn orgánem nebo osobou jednající v úřední funkci. Určení toho, co představuje veřejný dokument, je zcela záležitostí práva státu původu.

Příjemce

Osoba, které je, ve státě určení, předložen apostilizovaný veřejný dokument.

Registr apostilů

Rejstřík, ve kterém ministerstvo zahraničí a společenství zaznamenává údaje o každém vydaném Apostilu.

Stát určení

Stát jiný než stát původu, ve kterém musí být předložen (apostilizovaný) veřejný dokument (někdy také označovaný jako stát výroby).

Stát původu

Stát, ze kterého vychází veřejný dokument a jehož příslušný orgán je povinen vydat apostil (někdy označovaný také jako stát výkonu).