Nizozemsko je malá země s obrovským potenciálem pro studium, podnikání, svatby a mnoho dalších příležitostí. Je to jedna z nejvíce kosmopolitních zemí na světě s bohatou historií a kulturním dědictvím. Nizozemské univerzity jsou mezi nejlepšími na světě a nabízejí širokou škálu programů v různých oblastech. Podnikatelské prostředí v Nizozemsku je velmi přátelské, což vytváří ideální prostředí pro nové podniky a start-upy. Nizozemsko je také oblíbenou destinací pro svatby, díky své romantické atmosféře a malebným prostředím.

Použití českých listin v Nizozemsku

Potřebujete-li v Nizozemsku použít českou listinu, například pro uzavření sňatku, přechodný nebo trvalý pobyt nebo pro založení firmy, budete potřebovat apostilu. Pro rodný list a potvrzení o občanství bude potřeba apostila, stejně jako pro výpis z rejstříků trestů a obchodního rejstříku, pokud chcete otevřít bankovní účet pro Vaši firmu v Nizozemsku. Bez apostily nebude Vaše listina platná v Nizozemsku.

Použití nizozemských listin v Česku

Pokud potřebujete použít dokumenty z Nizozemí v Česku, může být nezbytné získat apostilu. To platí zejména pro oficiální dokumenty jako jsou rodné listy, oddací listy, rozhodnutí o rozvodu nebo výpisy z obchodního rejstříku. Bez apostily nemusí být dokumenty v Česku uznány.

Pro získání apostily na nizozemský dokument je třeba kontaktovat nizozemskou orgánovou autoritu, která je odpovědná za vydávání apostil, což je obvykle nizozemské ministerstvo zahraničních věcí.

Pokud se jedná o oficiální dokumenty, které mají být použity v Česku, měla by apostila být vydána v nizozemštině a obsahovat potřebné údaje, jako je například jméno a úřad osoby, která dokument vydala, razítko a datum vydání. V případě jakýchkoliv pochybností ohledně potřebného postupu nebo dokumentace, je doporučeno obrátit se na zkušeného odborníka v oboru legalizace dokumentů.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Výběr mezi apostilací a superlegalizací

Častým problémem je, že lidé neví, zda potřebují pro své účely apostilaci nebo superlegalizaci. I když mohou úřady, banky, obchodní partneři nebo vysoké školy poskytovat obecné informace o apostile, pro konkrétní zemi může být potřebná superlegalizace. Tento problém ještě umocňuje skutečnost, že vám mohou být poskytnuty nesprávné informace. Neztrácejte svůj drahocenný čas a kontaktuje nás.

Rychlost vyřízení

Úřady, banky a instituce často vyžadují, aby dokumenty nebyly starší než tři měsíce. Například banka vyžaduje apostilovaný výpis z obchodního rejstříku pro otevření účtu v tuzemsku, jehož stáří nesmí být delší než tři měsíce. Tato podmínka platí i pro samotný výpis z rejstříku, což znamená, že musíte být rychlí při vyřízení obou dokumentů.

Při vyřizování nebo obnovení přechodného pobytu v cizině je nutné dodržet tříměsíční lhůtu od vydání potřebných výpisů. Bez tohoto omezení nebudou dokumenty platné. Získání těchto dokumentů může být složité, zejména pokud se nacházíte v zahraničí a vyřizujete je na dálku. Naši vyškolení odborníci mohou pomoci s rychlejším vyřešením této byrokracie.

Jak získat originál dokumentu, ke kterému je potřeba i apostila?

Při vyřizování apostilace v cizině se může vyskytnout problém s dokumentem, který je předmětem jednání. Některé úřady vyžadují, aby dokument nebyl starší než 3 roky, nebo dokonce 6 měsíců, což může být problém například u rodného listu nebo výpisu z rejstříku trestů. Vyžádání nových originálů těchto dokumentů může být obtížné, a proto je lepší nechat si pomoci od odborníků.

Formuláře na žádost

Při žádosti o apostilaci je nutné použít správnou a aktuální verzi formuláře. Standardizovaný formát formulářů stanoví příslušný zahraniční úřad, a použití špatné verze může vést k zamítnutí žádosti. Na internetu existuje několik verzí formulářů pro žádost o apostilu.

Vyplnění formuláře pro žádost o apostilaci může být náročné, zejména pokud neovládáte cizí jazyky nebo právní terminologii. Pokud se nechcete v této oblasti potýkat s problémy, je nejlepší obrátit se na odborníky, kteří vám s tímto procesem pomohou.

Federální vs. státní apostila

Mnohé státy fungují jako federace a tím pádem mají dvě paralelní struktury státních orgánů. Patří mezi ně například USA, Brazílie, Německo a mnohé další země. Jen samotné USA se skládá z 50 států (New York, Texas, California, atd.), z nichž každý vydává vlastní dokumenty, a tak i vlastní apostilu.

Nicméně i federální orgány vydávají vlastní dokumenty a vlastní apostilu. Někdy pak není jasné, zda je třeba použít například federální výpis z rejstříku trestů s federální apostilou nebo státní výpis z rejstříku trestů se státní apostilou. Podobně komplikované situace mohou vznikat i v souvislosti s rodným listem, diplomem a mnoha jinými dokumenty. Odborná pomoc se tu tedy hodí víc než kde jinde.

Nostrifikace

Některé dokumenty pro použití v zahraničí vyžadují kromě apostily také nostrifikaci, což znamená uznání platnosti zahraničního oprávnění. Tato procedura se obvykle týká akademických dokumentů, jako jsou vysvědčení, diplomy nebo výučních listů.

Takové situace nastávají, když lékař ze zahraničí chce provozovat svou praxi v jiné zemi, nebo když učitel se zahraničním diplomem hledá zaměstnání v jiné zemi, a také v případě zaměstnanců, kteří musí dokázat svou zahraniční kvalifikaci. Odborník vám pomůže s celým procesem nostrifikace a zajistí potřebné dokumenty.

Platba pouze šekem, kolkovou známkou nebo hotově

Kdo se rozhodne pro vyřizování apostily v cizině, obvykle se potýká s několika problémy. První z nich může nastat už při platbě. V mnoha cizích zemích totiž není možné úhrady správních poplatků řešit bankovním převodem, a to ani poplatek za apostily. Federální a státní orgány akceptují pouze šeky, kolkové známky nebo při osobní návštěvě úhradu v hotovosti.

Pokud si například chcete objednat apostilu přímo na úřadě v cizině, k vaší žádosti musíte kromě správně vyplněných žádosti s formulářem přiložit i šek propojený s místním účtem, na kterém bude náležitý zůstatek v lokální měně.

Jak už jsme zmínili, kromě šeků můžete při úhradě poplatků za vyřízení apostily použít cizí kolkové známky nebo výjimečně také cizí hotovost. Už jen kvůli těmto komplikacím je vždy lepší se obrátit na odborníky se zkušenostmi, kteří účet v USA mají.

Zpáteční doručení apostily

Cizí státní orgány k vyřízení apostily potřebují, abyste jim zaslali originální dokument. Jakmile apostilu vydají a přiloží ji k originálnímu dokumentu, potřebují od žadatele obálku, kde bude vyplněna jeho zpáteční adresa a nalepené zahraniční známky správné hodnoty. A právě tady už se situace komplikuje, protože sehnat zahraniční poštovní známky je takřka nesplnitelný úkol.

Zpáteční obálku oblepenou známkami lze nahradit předplaceným formulářem kurýra na zpáteční adresu žadatele. I tady ale nastává problém, protože zahraniční firmy, jako je FedEx, DHL nebo UPS, neumožňují cizincům objednávku doručovacích služeb tuzemského kurýra (ať už v rámci tuzemska nebo mimo domovský stát). Zároveň také nabízejí pouze doručení do ciziny, avšak ne z ciziny na vaši adresu nebo pouze v rámci ciziny. Proto se vyplatí svěřit proces vyřízení apostilu zkušeným odborníkům, kteří vám ušetří jak váš čas, tak i peníze.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Notáři naší kanceláře

18 srpna, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Notáři naší kanceláře

Nechcete nechat nic náhodě a raději svěříte překlad dokumentů i administrativu zkušeným profesionálům? Pro ušetření vašeho času a peněz jsme sepsali seznam notářů v dosahu 500 metrů od naší kanceláře. Notář - JUDr. Krčma Martin [...]

Co znamená pojem apostilace?

18 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co znamená pojem apostilace?

Apostilace listin vydaných v Belgii, či Holandsku je zjednodušeným legalizaci úkonem, jehož cílem je aby českým úřadům byla zaručena účinnost a uplatňování takových listin v rámci českého právního systému. Apostilou je tedy možné pouze originály [...]

Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

17 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

Osvědčení o uznání rovnoscennosti zahraničního vysvědčení v České republice nebo rozhodnutí o uznání platnosti zahraničního vysvědčení (nostrifikaci) v České republice vydává příslušný odbor školství, mládeže a sportu na základě ustanovení § 108 a násl. zákona [...]

Jak si opatřit apostilu sám?

2 března, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak si opatřit apostilu sám?

Ministerstvo zahraničních věcí Lhůta: Ministerstvo má na provedení apostilace listin 30 dní. Doba na provedení apostilace listin je 30 dní. Plná moc: Není třeba abyste procesu vyřizování apostily zúčastnili osobně. Žádost může za vás podat [...]

Superlegalizace: Otázky a odpovědi

5 února, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Superlegalizace: Otázky a odpovědi

Odjíždíte za prací či studiem do zahraničí? Plánujete uzavřít manželství v cizině? Nacházíte se v situaci, kdy potřebujete předložit úřední listinu vydanou českým orgánem v zahraničí? Pokud se stěhujete do zahraničí nebo plánujete svatbu v [...]

Když je potřeba apostila či superlegalizace dokumentů

5 února, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Když je potřeba apostila či superlegalizace dokumentů

Odjíždíte za prací či studiem do zahraničí? Plánujete uzavřít manželství v cizině? Aby vše proběhlo bez komplikací, je důležité mít v pořádku veškeré dokumenty. V mnoha případech se ocitnete v situaci, kdy bude nutné zahraničním [...]

Kontakt