Dne 11. 5. 2021 bylo rozhodnuto, že Čínské vízové centrum v Praze bude pověřeno Velvyslanectvím ČLR v České republice k poskytování služeb superlegalizace pro zlepšení kvality a pohodlnosti konzulárních služeb.

Vízové centrum bylo pověřeno zajišťováním různých služeb, včetně přijímání žádostí o superlegalizaci, ověřování podkladů, vybírání poplatků za superlegalizaci, vydávání hotových dokumentů, poskytování poradenských služeb a plánování zavedení online formulářů a objednávek.

Webové stránky: https://bio.visaforchina.org/PRG2_EN/

Ověřování cizozemských listin pro jejich použití v ČR.

Je nutné předkládat cizozemské doklady s úředním překladem do českého jazyka, který je pořízen soudním tlumočníkem zapsaným na seznamu znalců a tlumočníků v ČR nebo ve státě, kde jsou pořizovány matriční události. Tyto doklady musí být opatřeny předepsanými ověřeními. V případě ČLR je třeba doklady superlegalizovat.

Legalizace dokumentů v Pekingu

Zastupitelský úřad ČR v Pekingu má pravomoci ověřovat kopie, překlady, podpisy a potvrzovat jejich pravost jako vlastní.

Proces legalizace:

1. Ověření kopie – Je nutné předložit původní dokument a jeho kopii, která bude později ověřena.

2. Ověření podpisu – Provedení je pouze možné při osobní účasti žadatele, který předloží platný doklad s jeho fotografií a podpisem.

3. Ověření překladu – Kontrola korektnosti anglicko-českého překladu, buď úplného nebo částečného.

4. Uznání podpisu za vlastní – Provedení je možné pouze za přítomnosti žadatele, který musí předložit platný doklad s fotografií a podpisem.

Pokud jsou listiny, které byly vydány soudy a úřady v zahraničí a platí v místě svého vzniku jako veřejné listiny, opatřeny předepsanými ověřeními, budou považovány za veřejné listiny i na území České republiky. Tuto povinnost stanoví §52 zákona č. 97/1963 Sb., o mezinárodním právu soukromém a procesním.

Aby mohla být taková listina použita v České republice, musí být opatřena superlegalizací zastupitelského úřadu ČR.

Kdy budete potřebovat superlegalizaci?

Případů, kdy budete potřebovat superlegalizaci, není příliš mnoho. Pojďme se tedy podívat na ty nejčastější, se kterými byste se mohli ve vašem životě setkat.

Sňatek v Číně

Je jedno, jestli se chcete nechat oddat s čínským občanem či nikoliv. Pokud nejste obyvatelem Číny, budete při sňatku v této zemi potřebovat superlegalizaci. Připravte se na to, že po vás místní úřady budou požadovat ověřený rodný list a potvrzení o občanství.

Přechodný pobyt nebo občanství v Číně

Ještě více dokumentů po vás budou úřady chtít při vyřizování přechodného pobyt nebo občanství. V tomto případě si připravte superlegalizovaný rodný list, oddací list a výpis z rejstříku trestů.

Studium nebo práce v Číně

Zlákalo vás studium na některé z čínských univerzit? Ano, hádáte správně, budete opět potřebovat superlegalizaci. Tentokrát bude nutné ověření vašeho diplomu nebo vysvědčení. Podobným procesem projdete i při žádosti o práci v Číně. V tomto případě ale budete potřebovat ještě nostrifikaci diplomu nebo vysvědčení.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Na co se připravit při vyřizování superlegalizace v cizině?

Vyřizování superlegalizace není nic jednoduchého. Potřebujete k tomu nejen originální dokumenty, ale také znalosti a často i kontakty. Není tedy divu, že můžete narazit na celou řadu problémů. Pojďme si je v následujících řádcích probrat, abyste se jim pokud možno vyhnuli.

Kdy žádat o apostilu a kdy naopak o superlegalizaci?

Apostila vznikla na základě Haahské úmluvy v roce 1961. Do její kompetence spadají téměř všechny státy. Existují ale i takové, které úmluva nezahrnuje. A právě v těchto zemích je potřeba obstarat superlegalizaci. Seznam zemí vyžadujících superlegalizace najdete zde.

Správná verze formulářů a stáří dokladů

Prvním krokem k získání superlegalizace je správné vyplnění žádosti. Formuláře můžete stáhnout na webových stránkách příslušných úřadů. V následujících bodech vám popíšeme, jak postupovat dál:

  • Nejprve si ověřte, jestli je formulář aktuální. Pokud stáhnete zastaralou verzi formuláře, úřad vám žádost o superlegalizaci zamítne.
  • Zjistěte si stáří dokumentu, ke kterému chcete vydat superlegalizaci.
  • V případě, že váš dokument překročil maximální lhůtu platnosti (ve většině případů 3 roky, případně 3 až 6 měsíců), opatřete si nový. Dbejte na to, aby šlo o originál.

Na závěr jen zmíníme, že žádost o vydání dokumentů může být zdlouhavá. Formuláře jsou navíc v jazyce dané země. Budete tedy potřebovat někoho, kdo se vyzná v právnické i odborné terminologii. Jinak vám hrozí, že uděláte zbytečnou chybu.

Státní nebo federální superlegalizace?

Největším problémem při žádosti o superlegalizaci je rozlišit, jestli budete potřebovat ověření federální nebo státní. Tento problém naštěstí nastane jen ve federálních zemích (např. USA nebo Brazílie), ale o to těžší je řešení. Určit, jestli je potřeba jen státní nebo federální ověření je velice složité a zřejmě si vyžádá pomoc odborníka.

S tímto problémem se setkáte v celé řadě situací. Například před nástupem do zaměstnání, kde budete potřebovat výpis z rejstříku trestů. V tom samém případě po vás zřejmě bude váš zaměstnavatel požadovat i rodný list a diplom. Proto neváhejte a oslovte někoho, kdo má s řešením podobných situací zkušenosti.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Kdy budete potřebovat i nostrifikaci?

Úřední uznání platnosti oprávnění je potřeba u celé řady dokumentů. Zahraniční instituce a zaměstnavatelé je od vás budou považovat u diplomů či vysvědčení. Pokud chcete vědět víc o celém procesu nostrifikace, podrobnější informace najdete v tomto článku.

Jak uhradit poplatek za superlegalizaci v cizině?

Možná si teď říkáte, že zaplacení superlegalizace musí být velice jednoduché. Bohužel není. Každá země má totiž vlastní zákony. Všechny státy tedy neakceptují peníze bankovním převodem nebo platbu kartou. V podstatě máte na výběr pouze ze tří možností:

  • platba šekem,
  • platba kolkovou známkou,
  • platba v hotovosti.

Platbu provádějte vždy v dané měně. Jinak budete potřebovat kolkové známky a šek propojený s bankovním účtem v cizině a dostatečným zůstatkem. Případně můžete navštívit úřad osobně a zaplatit na místě. To se vám ale prodraží a bude vás to stát spoustu času. Pokud chcete ušetřit, Apostila.cz za vás platbu zajistí. Bezpečně a bez zbytečných průtahů.

Jak doručit superlegalizaci poštou?

Při žádosti o superlegalizaci poštou máte v podstatě jen dvě možnosti. Buďto spolu s dokumenty přiložíte i zpáteční obálku s vyplněnou adresou žadatele a přilepenou zahraniční známkou, nebo budete důvěřovat kurýrovi. Právě u kurýrů ale může nastat problém.

Některé kurýrní služby totiž nabízejí možnost objednání i se zpátečním doručením, pro spoustu zákazníků z ciziny je ale tato služba nedosažitelná. Budete tedy potřebovat někoho, kdo vám superlegalizaci pošle domů. Pokud nikoho nemáte, svěřte tuto práci nám. Postaráme se nejen o samotnou superlegalizaci, ale i její bezpečné doručení zpět k vám.

Jak dlouho trvá vyřízení superlegalizace?

Celý proces superlegalizace trvá opravdu dlouho. Na dopis ze zahraničí s ověřenými dokumenty můžete v některých případech čekat i několik týdnů. Záleží na rychlosti doručení a ochotě úředníků na druhé straně. A také na tom, jestli vy neuděláte žádnou chybu. Proto je lepší nechat tuto práci na někom, kdo se o ni bezpečně postará.

Naši odborníci s vámi proberou veškeré podrobnosti a zajistí rychlý průběh superlegalizace. Ověřené dokumenty budete mít v rukou v nejkratším možném termínu. Ušetříte tak spoustu peněz i času, který tak můžete věnovat zajímavějším činnostem.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Notáři naší kanceláře

18 srpna, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Notáři naší kanceláře

Nechcete nechat nic náhodě a raději svěříte překlad dokumentů i administrativu zkušeným profesionálům? Pro ušetření vašeho času a peněz jsme sepsali seznam notářů v dosahu 500 metrů od naší kanceláře. Notář - JUDr. Krčma Martin [...]

Co znamená pojem apostilace?

18 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co znamená pojem apostilace?

Apostilace listin vydaných v Belgii, či Holandsku je zjednodušeným legalizaci úkonem, jehož cílem je aby českým úřadům byla zaručena účinnost a uplatňování takových listin v rámci českého právního systému. Apostilou je tedy možné pouze originály [...]

Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

17 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

Osvědčení o uznání rovnoscennosti zahraničního vysvědčení v České republice nebo rozhodnutí o uznání platnosti zahraničního vysvědčení (nostrifikaci) v České republice vydává příslušný odbor školství, mládeže a sportu na základě ustanovení § 108 a násl. zákona [...]

Jak si opatřit apostilu sám?

2 března, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak si opatřit apostilu sám?

Ministerstvo zahraničních věcí Lhůta: Ministerstvo má na provedení apostilace listin 30 dní. Doba na provedení apostilace listin je 30 dní. Plná moc: Není třeba abyste procesu vyřizování apostily zúčastnili osobně. Žádost může za vás podat [...]

Superlegalizace: Otázky a odpovědi

5 února, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Superlegalizace: Otázky a odpovědi

Odjíždíte za prací či studiem do zahraničí? Plánujete uzavřít manželství v cizině? Nacházíte se v situaci, kdy potřebujete předložit úřední listinu vydanou českým orgánem v zahraničí? Pokud se stěhujete do zahraničí nebo plánujete svatbu v [...]

Když je potřeba apostila či superlegalizace dokumentů

5 února, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Když je potřeba apostila či superlegalizace dokumentů

Odjíždíte za prací či studiem do zahraničí? Plánujete uzavřít manželství v cizině? Aby vše proběhlo bez komplikací, je důležité mít v pořádku veškeré dokumenty. V mnoha případech se ocitnete v situaci, kdy bude nutné zahraničním [...]

Kontakt