Co Vás čeká a nemine, pokud se chystáte ověřit důležité listiny superlegalizáciou? V následujícím článku Vám přineseme odpovědi na nejčastější otázky týkající se vyššího ověřování listin.
Jaké dokumenty se superlegalizovat?
Superlegalizace se vyžaduje při bezpočtu oficiálních dokumentů. Může jít o matriční doklady, rodný list, úmrtní list, oddací list, ekonomické a finanční listiny, obchodní smlouvy, patenty, výpis z trestního či obchodního rejstříku a zdravotní doklady.
Kdo v procesu superlegalizace dokument ověřuje?
Superlegalizace probíhá ve třech krocích. V prvním kroku listinu ověří ústřední orgán státní správy nadřízený orgánu, který ji vydal. Ve druhém kroku přichází na řadu příslušný nadřízený orgán státní správy Ministerstva zahraničních věcí ČR a posledním krokem je ověření na diplomatickém (konzulárním) úřadě státu, ve kterém bude předmětná listina použita.
Kdy použít ověření apostilou a kdy superlegalizáciou?
Zapamatujte si, že apostila má vždy přednost před superlegalizáciou. Záleží na tom, zda je stát, v němž bude ověřován dokument využíván signatářem Úmluvy o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin. Pokud je signatářem daného úmluvy postačí ověření apostilou, v opačném případě je třeba provést Superlegalizace.
Pro které země je potřebná superlegalizace?
Jde především o země mimo Evropskou unii. Nejvíce se superlegalizace cizích veřejných listin využívá např. pro Čínu, Vietnam, Thajsko, Irán nebo Saúdskou Arábii.
Kolik stojí superlegalizace?
Vzhledem k významu dokumentů nelze za provedení superlegalizace mluvit o přehnané částce. Cena se vždy odráží od rozsahu ověřovaných listin a ceníku konkrétního velvyslanectví. Neváhejte nás kontaktovat a vykalkulujeme Vám přesnou cenu.