Pokud máte dokument, který je třeba použít v Kanadě, tak musíte tento dokument superlegalizovat. Superlegalizace (legalizace) je právní doložku, která prokazuje ověření razítka či podpisu v jiném smluvním státě, a to formou nalepení superlegalizačních osvědčení (tedy vytištěné a oražené doložky) orgánem k tomu určeným (superlegalizační orgán). No rozdíl od apostilace je při superlegalizaci je potřebné zařídit na každý dokument nejméně dvě ale někdy i čtyři superlegalizační doložky nebo osvědčení od více ministerstev, orgánu a ambasád. V následujícím textu zjistíte, s jakými situacemi se setkáte při vyřizování žádosti o superlegalizaci, co vše je potřeba vědět, než žádost podáte a kam se obrátit pro pomoc. Jde zejména o sňatek, přechodný pobyt nebo občanství, studium nebo práci v Kanadě. 

Sňatek v Kanadě

Jde například o situaci kdy se chcete oddat v Kanadě, v takovém případě potřebujete superlegalizovat Váš rodný list a potvrzení o občanství.

Přechodný pobyt nebo občanství v Kanadě

Ještě více dokumentů potřebujete pokud si chcete v Kanadě vyřešit přechodný pobyt nebo občanství. V takovém případě budete potřebovat superlegalizovat rodný list, oddací list, výpis z rejstříku trestů.

Studium nebo práce v Kanadě

Pokud chcete studovat v Kanadě, tak potřebujete superlegalizovat Váš diplom nebo vysvědčení. Pokud chcete v Kanadě pracovat, tak kromě superlegalizace se můžete dostat do situace, že budete potřebovat i nostrifikaci vašeho diplomu nebo vysvědčení.

Vyřízení superlegalizace je velmi náročný proces a nejlépe je objednat si vyřízení tohoto procesu u odborníku.

Na co se připravit při vyřizování žádosti o superlegalizaci v cizině?

V případě, že potřebujete superlegalizovat dokumenty z ciziny pro použití v tuzmensku (rodný list, diplom, oddací list), rozhodně se neobejdete bez pomoci odborníku

Kdy zažádat o apostilu a kdy je budete potřebovat superlegalizaci?

V první řadě je potřeba umět rozlišit, kdy postačí apostilace dokumentu a kdy je potřeba řešit superlegalizaci. Apostila vznikla na základě „Úmluvy o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin“ nebo také tzv. Haagské úmluvě v roce 1961 a do její kompetence spadají téměř všechny státy, kromě některých výjimek, u kterých je potřeba obstarat superlegalizaci. Seznam států spadajících do superlegalizace naleznete zde.

Pokud je potřeba řešit superlegalizaci, celý proces se začíná komplikovat. Listinu je potřeba nechat ověřit u několika různých úřadů. Což je velmi časově i finančně náročné.

Správná verze formulářů a stáří superlegalizovaných dokladů

Dalším krokem při vyřízení žádosti o superlegalizaci je stažení a vyplnění formulářů. Na první pohled to nemusí vypadat složitě, ale bez určitých znalostí se neobejdete.

 • V první řadě si ověřte, že obsah formuláře, který si stahujete je aktualizovaný a není zastaralý. Formu a obsah žádosti aktualizuje příslušný úřad v cizině.
 • K jeho vyplnění budete potřebovat znalost cizího jazyka, a především znalosti v právní a odborné terminologii.
 • Dále je potřeba zjistit si stáří dokumentu k vydání superlegalizace.
 • V případě, že byl vydán více než před 3 lety nebo 6 měsíci – záleží na konkrétních příkladech (např. rodný list nebo výpis z rejstříku trestů), pak je nutné zažádat o nový originální dokument.

Připravte se na to, že vyžádání nových originálních dokumentů je velmi zdlouhavý proces a bohužel, tím to zdaleka nekončí.

Federální nebo státní superlegalizace?

Víte, zdali spadá stát, v kterém žádáte o superlegalizaci dokumentu do federace či nikoliv? Mluvíme např. o USA, Brazílii apod. Pokud žádáte o superlegalizaci dokumentu například ve Spojených Státech pak se situace stává obtížnější.  Je potřeba vědět, jestli budete žádat o vydání federální superlegalizace nebo státní. Setkat se s tím můžete například u výpisu z rejstříků trestů, ale také dokumentů jako je rodný list i diplom z VŠ. Variant je více a pokud jsi nejste zcela jisti, raději se poraďte se specialisty.

Kdy budete kromě superlegalizace potřebovat také nostrifikaci?

K tomu, aby mohly být některé dokumenty použity v zahraničí je někdy třeba kromě vyřízení superlegalizace i tzv. nostrifikace – úřední uznání platnosti oprávnění získaného v zahraničí, které se používá při rozhodnutí o platnosti zahraničního vysvědčení.

Nostrifikace se vyžaduje např. u akademických dokumentů, vysvědčení nebo diplomů a dalších listin. Seznam informací týkajících se nostrifikace naleznete zde.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Jak uhradit v cizině poplatek za vydání superlegalizace?

Ani v tomto případě to není zcela jednoduché. Ve většině cizích zemí nelze správní poplatky uhradit bankovním převodem.

Na výběr máte z těchto 3 možností plateb:

 • šekem
 • kolkovou známkou
 • v hotovosti

A vždy v měně daného státu. Tedy v případě, že mluvíme o cizině, pak budete potřebovat při podání žádosti také přiložit kolkové známky v cizí měně nebo šek propojený na bankovní účet v cizině s potřebným zůstatkem v cizí měně.

Další možností je navštívit úřad osobně a zaplatit v hotovosti v cizí měně.

V případě, že si nejste jisti, poraďte se s odborníky. Apostila.cz  za vás zajistí platbu bezpečně a bez zbytečných průtahů a chyb.

Zpáteční doručení superlegalizace přes kurýra nebo poštou?

Jakým způsobem můžete zažádat o zpětné doručení superlegalizace?

Nabízí se dvě varianty:

 • Přiložit k žádosti zpáteční obálku s vyplněnou adresou žadatele a se správnou hodnotou zahraničních poštovních známek.
 • Předplaceným formulářem kurýra na zpáteční adresu žadatele.

Zvolíte-li první možnost, pak je potřeba nakoupit zahraniční poštovní známky v přesné hodnotě a přiložit je do zpáteční nadepsané obálky.

U kurýrních služeb jako je FedEx, DHL, UPS apod. může být proces objednání služby obtížný a časově náročný. Ne všechny kurýrní služby nabízí doručení tam i zpět.

V případě, že nemáte pomocnou ruku v zahraničí doporučujeme si objednat službu doručení přes naše odborníky. Získáte tak jistotu, že vaše žádost bude vyřízena v nejkratší možné době.

Jak dlouho vyřízení superlegalizace trvá a kdy mi bude doručena?

Celá doba vyřízení žádosti o superlegalizace se odvíjí od výše zmíněných kroků a jejich úspěšného dokončení. Celý proces je velmi časově náročný a v případě, že s podáním žádostí nemáte žádné zkušenosti a ani nikoho kdo by vám s obstaráním superlegalizace v zahraničí pomohl, neztrácejte čas ani peníze a obraťte se na nás.

Ti s vámi vše proberou a zajistí rychlý průběh a doručení superlegalizace v nejzazším možném termínu se všemi náležitostmi. Vy se tak můžete věnovat svým záležitostem bez ztráty času i finančních prostředků.

 

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Notáři naší kanceláře

18 srpna, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Notáři naší kanceláře

Nechcete nechat nic náhodě a raději svěříte překlad dokumentů i administrativu zkušeným profesionálům? Pro ušetření vašeho času a peněz jsme sepsali seznam notářů v dosahu 500 metrů od naší kanceláře. Notář - JUDr. Krčma Martin [...]

Co znamená pojem apostilace?

18 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co znamená pojem apostilace?

Apostilace listin vydaných v Belgii, či Holandsku je zjednodušeným legalizaci úkonem, jehož cílem je aby českým úřadům byla zaručena účinnost a uplatňování takových listin v rámci českého právního systému. Apostilou je tedy možné pouze originály [...]

Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

17 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

Osvědčení o uznání rovnoscennosti zahraničního vysvědčení v České republice nebo rozhodnutí o uznání platnosti zahraničního vysvědčení (nostrifikaci) v České republice vydává příslušný odbor školství, mládeže a sportu na základě ustanovení § 108 a násl. zákona [...]

Jak si vybavit apostilu sám?

2 března, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak si vybavit apostilu sám?

Ministerstvo zahraničních věcí Lhůta: Ministerstvo má na provedení apostilace listin 30 dní. Doba na provedení apostilace listin je 30 dní. Plná moc: Není třeba abyste procesu vyřizování apostily zúčastnili osobně. Žádost může za vás podat [...]

Superlegalizace: Otázky a odpovědi

5 února, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Superlegalizace: Otázky a odpovědi

Odjíždíte za prací či studiem do zahraničí? Plánujete uzavřít manželství v cizině? Nacházíte se v situaci, kdy potřebujete předložit úřední listinu vydanou českým orgánem v zahraničí? Pokud se stěhujete do zahraničí nebo plánujete svatbu v [...]

Co obsahuje superlegalizace a kde ji vybavit?

5 února, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co obsahuje superlegalizace a kde ji vybavit?

Odjíždíte za prací či studiem do zahraničí? Plánujete uzavřít manželství v cizině? Aby vše proběhlo bez komplikací, je důležité mít v pořádku veškeré dokumenty. V mnoha případech se ocitnete v situaci, kdy bude nutné zahraničním [...]

Vyřídíme pro Vás superlegalizaci z tuzemska i ze zahraničí.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc
 • Prices are approximate. To specify more detailed information about the price of your document, contact us.

 • DISCOUNTS

 • Contact us for larger apostilles
 • Price: 0,00 Kč
 • 0,00 Kč

 • TRANSLATION

 • 0,00 Kč