Superlegalizace je náročný proces. A to nejen v tuzemsku, ale především v zahraničí. Proto se v následujících řádcích podíváme na to, jak superlegalizaci vyřídit a jak předejít zbytečným problémům. V článku se dozvíte:

  • Jak vyřídit superlegalizaci diplomu v tuzemsku, abyste ho mohli použít v cizině?
  • Jak vyřídit superlegalizaci diplomu v cizině, abyste ho mohli použít v tuzemsku?

Superlegalizace diplomu v tuzemsku

Chcete pokračovat ve studiu nebo pracovat v cizině? Pak budete s největší pravděpodobnosti potřebovat superlegalizaci. Při počátečním procesu ale můžete narazit na zásadní problém. Většinou není možné superlegalizovat osvědčené kopie diplomů. Budete tedy potřebovat originál nebo druhopis diplomu vystavený školou.

Ověřené kopie úřady odmítají, protože není možné ověřit jejich pravost. Než tedy začnete se superlegalizací svého diplomu, požádejte o potvrzení od školy, školského úřadu nebo ministerstva. Bez tohoto ověření totiž nebude možné váš dokument superlegalizovat.

Superlegalizace diplomu v zahraničí

Superlegalizace diplomu v tuzemsku sice není jednoduchá a rychlá, ale celý proces trvá mnohem kratší dobu než u zahraničních institucí. Pojďme si tedy povědět, jak postupovat při superlegalizaci v zahraničí.

Jaké formuláře budete potřebovat?

Každý stát má vlastní pravidla. A to samé platí i pro formuláře. Používejte jen takové formuláře, které jsou pro příslušný úřad standardem. Takové si zpravidla můžete stáhnout na webových stránkách daného úřadu. Dávejte ale pozor na to, aby šlo o aktuální verzi.

Následné vyplnění pro získání superlegalizace má svá přísná pravidla. Ta jsou navíc uvedena v jazyce dané země. Velké riziko může vzniknout především při překladu právnické a odborné terminologie. Aby nedošlo ke zbytečným problémům a nesrovnalostem, obraťte se na odborníky. Ti si s terminologií hravě poradí a zajistí, že bude dokument správně vyplněn.

Rozdíl mezi federální a státní superlegalizací

Na světě naleznete řadu státních útvarů, které jsou spojeny do jedné federace. Jako příklad může posloužit USA. Spojené státy americké jsou složeny z 50 států. A právě v této zemi je potřeba se mít na pozoru. Každý ze státních útvarů v USA má totiž vlastní dokumenty a zákony. Federální dokumenty se od těch státních také výrazně liší.

Abyste zbytečně neztráceli čas, bude potřeba vybrat ten správný dokument pro danou superlegalizaci. Ukázkovým příkladem může být vyřízení federálního výpisu z rejstříku trestů s federální superlegalizací. Na problémy ale narazíte také u rodného listu, diplomu a dalších dokumentů. Proto si dejte pozor na to, abyste vybrali správnou úroveň ověření. Nebo práci nechte na nás.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Pořízení originálu dokumentu

Před samotným ověřením je potřeba zajistit správnost daného dokumentu. Proto nestačí pouze dbát na to, aby byl vydán příslušnou autoritou. U některých dokumentů je potřeba hlídat i platnost. V případě výpisu z rejstříku trestů či rodného listu je v určitých státech vyžadováno maximální stáří tři roky, jindy zase případech pouze šest měsíců. Dávejte si na to pozor. Pečlivě si prověřte veškeré náležitosti a nezapomeňte všechny potřebné dokumenty odeslat včas. Jinak můžete ztratit spoustu času a také peněz.

Úhrada superlegalizace v cizině

Ne všechny země mají stejná pravidla. A to samé platí i v případě úhrady superlegalizace. Množství zemí totiž nepoužívá bankovní převody k úhradě poplatků. Federální a státní úřady často požadují pouze kolkové známky, šeky nebo úhradu v hotovosti v příslušné měně. Před žádostí o ověření vašeho dokumentu na tento důležitý fakt rozhodně nezapomínejte.

Doručení dokumentu do zahraničí

Kromě originálu dokumentu je při komunikaci na dálku vyžadována i zpáteční obálka s vyplněnými korespondenčními údaji a zahraniční známkou. Zpáteční obálku je možné objednat u zahraničních kurýrů. Největší doručovatelé jako DHL, UPC nebo FedEx tuto službu nabízejí. Některým cizincům už ale neumožňují objednat si už nich zpáteční doručení. V tomto případě se tedy obraťte na zkušené odborníky, kteří vám s doručením ze zahraničí pomohou.

Nostrifikace

Nezapomeňte na to, že v některých případech nestačí pouze superlegalizace. U akademických dokumentů je potřeba zařídit ještě nostrifikaci. Jde o potvrzení, že daný diplom nebo vysvědčení z ciziny je ekvivalentem tuzemského diplomu. Nostrifikaci budete potřebovat v případě, že chcete pracovat v cizině s diplomem z tuzemska. Nebo ve chvíli, kdy máte ukončené studium v Česku a chcete vyjet za prací do zahraničí.

Na co si dát pozor?

Úředních ověření je hned několik typů. Může se tedy stát, že nebudete potřebovat superlegalizaci, ale apostilu. Její vyřízení je mnohem jednodušší a trvá i kratší dobu. Otázkou ovšem zůstává, jaký typ ověření vlastně budete potřebovat. A způsobů, jak to zjistit, není mnoho. Jedná se tedy o poměrně obtížný proces.

To samé platí i v případě vyřizování superlegalizace. Zvlášť při jejím vyřizování v zahraničí dbejte na to, abyste dodrželi lhůtu u některých dokumentů (například výpis z trestního rejstříku nebo výpis z obchodního rejstříku). Jinak se vám může stát, že budete muset celý proces opakovat znovu.

Pokud si nevíte rady, obraťte se na nás. Jsme tým zkušených odborníků s potřebnými znalostmi a kontakty. Dokážeme za vás rychle a bezpečně vyřídit superlegalizaci, navíc za dobrou cenu. Obraťte se na naše specialisty a ti vám s vaším problémem rádi pomohou.

Notáři při naší kanceláře

18 srpna, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Notáři při naší kanceláře

Pro ušetření vašeho času a peněz jsme sepsali seznam notářů v dosahu 500 metrů od naší kanceláře. Notář - JUDr. Krčma Martin Klimentská 1246/1 - Praha 1 110 00 Tel. 222 318 864 Tel. 222 [...]

Co znamená pojem apostilace?

18 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co znamená pojem apostilace?

Apostilace listin vydaných v Belgii, či Holandsku je zjednodušeným legalizaci úkonem, jehož cílem je aby českým úřadům byla zaručena účinnost a uplatňování takových listin v rámci českého právního systému. Apostilou je tedy možné pouze originály [...]

Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

17 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

Osvědčení o uznání rovnoscennosti zahraničního vysvědčení v České republice nebo rozhodnutí o uznání platnosti zahraničního vysvědčení (nostrifikaci) v České republice vydává příslušný odbor školství, mládeže a sportu na základě ustanovení § 108 a násl. zákona [...]

Jak si vybavit apostilu sám?

2 března, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak si vybavit apostilu sám?

Ministerstvo zahraničních věcí Lhůta: Ministerstvo má na provedení apostilace listin 30 dní. Doba na provedení apostilace listin je 30 dní. Plná moc: Není třeba abyste procesu vyřizování apostily zúčastnili osobně. Žádost může za vás podat [...]

Superlegalizace: Otázky a odpovědi

5 února, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Superlegalizace: Otázky a odpovědi

Co Vás čeká a nemine, pokud se chystáte ověřit důležité listiny superlegalizáciou? V následujícím článku Vám přineseme odpovědi na nejčastější otázky týkající se vyššího ověřování listin. Jaké dokumenty se superlegalizovat? Superlegalizace se vyžaduje při bezpočtu [...]

Co obsahuje superlegalizace a kde ji vybavit?

5 února, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co obsahuje superlegalizace a kde ji vybavit?

Pokud přemýšlíte nad trvalým usazením v zahraničí, případně studiem, podnikáním nebo uzavřením sňatku je třeba předložit různé listiny. Celý proces začíná rodným listem a pokračuje doklady o vzdělání, oddacím listem, živnostenským oprávněním, výpisem z obchodního [...]

Kontakt