Chystáte se do Švýcarska pracovat nebo studovat? Připravte si spoustu dobře ověřených dokladů. A jak se postarat o apostilaci? To se dozvíte z článku.

Jestliže chcete doklad použít ve Švýcarsku, musíte ho apostilovat. Co znamená slovo apostila, kdy a kde ji budete ve Švýcarsku potřebovat, s jakými komplikacemi se přitom můžete setkat a na koho se obrátit o pomoc při apostilaci? I o tom bude tato stránka.

Co znamená pojem apostila?

Jedná se o právní doložku, která potvrzuje ověření razítka nebo podpisu v jiném státě. Ověřuje pravost dokumentu nalepením superlegalizačních osvědčení příslušným orgánem. Toto osvědčení poznáte podle vytištěné a oražené doložky na tom určitém dokumentu.

Ověřování vašeho dokladu se může dít podobnou formou ověření – apostilací. Superlegalizace je složitější. Je to totiž nejvyšší úroveň prověření, takže k ní budete potřebovat nejméně dvě, v některých případech až čtyři doložky od více ministerstev, státních orgánů a ambasád.

Napsali o nás

V jakém případě budete potřebovat apostilaci?

Těch případů není příliš mnoho. Projděme si ty nejčastější, se nimiž byste se mohli ve vašem životě setkat.

  • Sňatek v Švýcarsku

Nerozhoduje, jestli se chcete nechat oddat s švýcarským občanem či nikoliv. Když nejste obyvatelem Švýcarska, budete při sňatku v této zemi potřebovat apostilaci. Počítejte s tím, že po vás švýcarské úřady budou chtít ověřený rodný list a potvrzení o občanství.

  • Přechodný pobyt nebo občanství v Švýcarsku

Ještě více dokladů po vás budou úřady požadovat při vyřizování přechodného pobytu nebo občanství. V tomto případě musíte mít superlegalizovaný rodný list, oddací list a výpis z rejstříku trestů.

  • Studium nebo práce ve Švýcarsku

Rádi byste studovali na některé z švýcarských univerzit? Ano, je to tak, budete opět potřebovat apostilaci. V tomto případě půjde o ověření vašeho diplomu nebo vysvědčení. Totéž vás čeká ii při žádosti o práci ve Švýcarsku. Navíc bude nutná nostrifikace diplomu nebo vysvědčení.

S čím musíte počítat při vyřizování apostilace v cizině?

Vyřídit apostilaci je často velmi složité. Musíte k tomu mít nejen originální doklady, ale i znalosti a styky. Není tedy překvapivé, že můžete narazit na celou řadu problémů. Pojďme si je v následujících řádcích probrat, abyste se jim dokázali vyhnout.

Kdy je vhodné žádat o apostilu a kdy naopak o superlegalizaci?

Apostila vznikla v rámci Haaghské úmluvy v roce 1961. Do její pravomoci patří skoro všechny státy.  V zemích, které pod ní nespadají, je potřeba obstarat superlegalizaci. Seznam těchto zemí vyžadujících superlegalizace najdete zde.

Správná verze formulářů a stáří dokladů

Důležitým krokem k získání apostilace je bezchybné vyplnění žádosti. Formuláře můžete stáhnout na webových stránkách příslušných úřadů. V následujících řádcích vám popíšeme, jak postupovat dál:

  • Dobře si ověřte, jestli je formulář aktuální. Pokud stáhnete prošlou verzi formuláře, žádost o apostilaci vám úřad zamítne.
  • Ověřte si stáří dokumentu, ke kterému chcete vydat apostilaci.
  • V případě, že váš doklad překročil lhůtu platnosti (ve většině případů 3 roky, případně 3 až 6 měsíců), opatřete si nový. Dejte pozor na to, aby šlo o originál.

Musíte počítat s tím, že žádost o vydání dokladů může být zdlouhavá. Formuláře jsou navíc v jazyce dané země. Budete tedy potřebovat někoho, kdo se vyzná v právnické i odborné terminologii. V jiném případě je nebezpečí, že uděláte zbytečnou chybu.

Potřebujete státní nebo federální apostilaci?

Při žádosti o apostilaci je těžké rozlišit, jestli potřebujete ověření federální nebo státní. Tento problém ale nastane jen ve federálních zemích (např. USA nebo Brazílie), ale o to těžší je řešení. Určit, jestli je potřeba jen státní nebo federální ověření,  je velice složité a nejspíše si vyžádá pomoc odborníka.

S tímto problémem se můžete setkat v celé řadě situací. Například před nástupem do zaměstnání, kde budete potřebovat výpis z rejstříku trestů. Ve stejném případě po vás zřejmě bude váš zaměstnavatel chtít i rodný list a diplom. Proto neváhejte a obraťte se na někoho, kdo má s řešením podobných problémů zkušenosti.

Kdy budete potřebovat i nostrifikaci?

Úřední uznání platnosti oprávnění je potřeba u celé řady dokladů. Zahraniční instituce a zaměstnavatelé je od vás budou požadovat u diplomů či vysvědčení. Pokud chcete vědět víc o celém procesu nostrifikace, podrobnější informace najdete v tomto článku.

Jak uhradit poplatek za apostilu v cizině?

Zaplacení apostilace vůbec nemusí být jednoduché. Každá země má totiž vlastní zákony. Všechny státy tedy neakceptují peníze bankovním převodem nebo platbu kartou. V podstatě máte na výběr pouze ze tří možností:

  • platba šekem,
  • platba kolkovou známkou,
  • platba v hotovosti.

Platbu provádějte vždy v dané měně. Jinak budete potřebovat kolkové známky a šek propojený s bankovním účtem v cizině s dostatečným zůstatkem. Také můžete navštívit úřad osobně a zaplatit na místě hotově. To bude ale dražší a časově náročné. Jestliže chcete ušetřit, Apostila.cz za vás platbu zajistí. Bezpečně a bez zbytečných průtahů.

Jak doručit apostilaci poštou?

Při žádosti o apostilaci poštou máte  dvě možnosti. Buďto spolu s doklady přiložíte i zpáteční obálku s vyplněnou adresou žadatele a přilepenou zahraniční známkou, nebo musíte důvěřovat kurýrovi. I tady ale může nastat problém.

Některé kurýrní služby totiž nabízejí možnost objednání i se zpátečním doručením, pro spoustu zákazníků z ciziny je ale tato služba nedosažitelná. Budete tedy potřebovat někoho, kdo vám apostilaci pošle domů. Pokud o nikom takovém nevíte,  obraťte se s důvěrou na nás. Zajistíme vám nejen samotnou apostilaci, ale i její bezpečné doručení zpět k vám.

Jak dlouho trvá vyřízení apostilace?

Celá apostilace trvá opravdu dlouho. Dopis ze zahraničí s ověřenými doklady můžete v některých případech čekat i několik týdnů. Záleží na rychlosti doručení a ochotě úředníků na druhé straně. A také na tom, jestli vy neuděláte žádnou chybu. Proto je lepší svěřit  tuto práci někomu, kdo ji dokonale zvládne.

Naši odborníci si od vás vyžádají všechny potřebné údaje a zajistí rychlý průběh apostilace. Ověřené doklady se k vám dostanou v nejkratším možném termínu. Ušetříte tak spoustu peněz i času, který tak můžete věnovat zajímavějším činnostem.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Notáři při naší kanceláře

18 srpna, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Notáři při naší kanceláře

Pro ušetření vašeho času a peněz jsme sepsali seznam notářů v dosahu 500 metrů od naší kanceláře. Notář - JUDr. Krčma Martin Klimentská 1246/1 - Praha 1 110 00 Tel. 222 318 864 Tel. 222 [...]

Co znamená pojem apostilace?

18 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co znamená pojem apostilace?

Apostilace listin vydaných v Belgii, či Holandsku je zjednodušeným legalizaci úkonem, jehož cílem je aby českým úřadům byla zaručena účinnost a uplatňování takových listin v rámci českého právního systému. Apostilou je tedy možné pouze originály [...]

Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

17 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

Osvědčení o uznání rovnoscennosti zahraničního vysvědčení v České republice nebo rozhodnutí o uznání platnosti zahraničního vysvědčení (nostrifikaci) v České republice vydává příslušný odbor školství, mládeže a sportu na základě ustanovení § 108 a násl. zákona [...]

Jak si vybavit apostilu sám?

2 března, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak si vybavit apostilu sám?

Ministerstvo zahraničních věcí Lhůta: Ministerstvo má na provedení apostilace listin 30 dní. Doba na provedení apostilace listin je 30 dní. Plná moc: Není třeba abyste procesu vyřizování apostily zúčastnili osobně. Žádost může za vás podat [...]

APPOSTILLE z HONG KONG-u

24 ledna, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem APPOSTILLE z HONG KONG-u

Pokud potřebujete v cizině použít veřejnou listinu, která byla vydána a ověřena v Hong Kongu nebo v Macau v řadě případů nutné, aby byla tato listina superlegalizovaná - to znamená, že musí být ověřena ve [...]

BULHARSKÁ APOSTILA

4 prosince, 2019|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem BULHARSKÁ APOSTILA

Vzhledem k tomu, že Bulharsko je stranou Haagské úmluvy z roku 1961, jediné, co je zapotřebí k tomu, aby váš dokument byl legalizován, a mohl být použit v Bulharsku, je apostila. Apostilu vydává státní tajemník v New [...]

Kontakt