Apostila z Česka na použíti v Nizozemí

Potřebujete použít tuzemskou listinu v Nizozemí? Například chcete uzavřít sňatek v Nizozemí? V tom případě potřebujete apostilu na rodný list a potvrzení o občanství. Chcete vyřídit přechodný nebo trvalí pobyt nebo občanství v Nizozemí? V tom případe budete potřebovat apostilu na výpis z rejstříků trestů. Chcete otevřít pro Vaši firmu v Nizozemí účet v bance? Tak budete potřebovat apostilu na výpis z obchodního rejstříku.

Apostila z Nizozemí na použití v Česku

Nebo potřebujete použít dokument z Nizozemí v tuzemsku. Například narodilo se Vaše dítě v Nizozemí. Měli jste sňatek nebo i rozvod v Nizozemí? V tom případě potřebujete apostilu na rodný list, oddací list nebo i rozhodnutí o rozvodu. Chcete si pro Vaší nizozemskou firmu otevřít účet v tuzemsku? Budete potřebovat výpis z obchodního rejstříku.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Výběr mezi apostilací a superlegalizací

Často se také stává, že lidé nevědí, zda potřebují apostilaci nebo superlegalizaci. Úřady, banky, obchodní partneři nebo vysoké školy mohou poskytovat všeobecné informace pouze o apostille, avšak pro konkrétní zemi může být nutná superlegalizace. Věci dost komplikuje i to, že vám mohou poskytnout nesprávné informace. Když si třeba chcete koupit firmu nebo prodat firmu v zahraničí, potřebujete k tomu osvědčený podpis na smlouvě o převodu firmy. Na daňovém úřadě vám běžný pracovník řekne, že potřebují apostilu, ale později jejich nadřízený zjistí, že ve skutečnosti vyžadují superlegalizaci.

Rychlost vyřízení

Mnohé úřady, banky a instituce akceptují dokument pouze tehdy, když není starší než tři měsíce. Dochází k tomu například, když si koupíte firmu v zahraničí a chcete si otevřít účet v bance v tuzemsku. K tomu od vás banka potřebuje výpis z obchodního rejstříku s apostilou, jejíž stáří nepřesáhlo 3 měsíce. Problém je, že se tato podmínka týká nejen apostily, ale i samotného výpisu z obchodního rejstříku, a proto si s vyřízením obou dokumentů musíte pořádně pospíšit.

Podobně náročná situace nastává při vyřizování nebo obnovení přechodného pobytu nebo rezidence v cizině. I v tomto případě potřebujete předložit výpisy v rámci tříměsíční lhůty od jejich vydání, jinak budou pro tento účel nepoužitelné. Získání těchto dokumentů může trvat několik měsíců, zvláště pokud se osobně nacházíte v cizině a vše vyřizujete na dálku. Odborníci jsou však v tomto ohledu zběhlí a všechny překážky moc dobře znají, proto za vás mohou tuto byrokracii vyřešit podstatně rychleji.

Vyřízení originálu dokumentu kromě apostilu

Ovšem největší problém při vyřizování apostilace v cizině nastává tehdy, když je kromě samotné apostily třeba vyřídit i dokument, který je předmětem jednání. Jde například o situace, kdy úřad, který vydává apostilu, umožňuje její vyřízení pouze u dokumentů, které nejsou starší než 3 roky a v některých případech dokonce 6 měsíců – například rodný list nebo výpis z rejstříku trestů. Vyžádání nových originálů těchto dokumentů není procházka růžovou zahradou, a tak je vždy lepší si nechat pomoci od profesionálů

Formuláře na žádost

Žádost o apostilaci probíhá pomocí příslušných formulářů, jejichž formu a obsah standardizuje daný zahraniční úřad. Na internetu je několik verzí žádosti o apostilu, a pokud použijete nesprávnou nebo zastaralou verzi formuláře, můžete počítat s automatickým zamítnutím vaší žádosti.

Komplikace mohou nastat i při samotném vyplňování formuláře. Jestliže nejste zdatní v cizích jazycích a v právní a odborné terminologii, můžeme vám zaručit, že pro vás vyplnění formuláře bude pořádný oříšek. Proto pro vás bude lepší se s tímto procesem obrátit na odborníky.

Federální vs. státní apostila

Mnohé státy fungují jako federace a tím pádem mají dvě paralelní struktury státních orgánů. Patří mezi ně například USA, Brazílie, Německo a mnohé další země. Jen samotné USA se skládá z 50 států (New York, Texas, California, atd.), z nichž každý vydává vlastní dokumenty, a tak i vlastní apostilu.

Nicméně i federální orgány vydávají vlastní dokumenty a vlastní apostilu. Někdy pak není jasné, zda je třeba použít například federální výpis z rejstříku trestů s federální apostilou nebo státní výpis z rejstříku trestů se státní apostilou. Podobně komplikované situace mohou vznikat i v souvislosti s rodným listem, diplomem a mnoha jinými dokumenty. Odborná pomoc se tu tedy hodí víc než kde jinde.

Nostrifikace

K tomu, aby šlo některé dokumenty použít v zahraničí, je někdy třeba kromě apostily i nostrifikace, neboli uznání platnosti oprávnění získaného v zahraničí. Obvykle se to týká akademických dokumentů, vysvědčení, diplomů nebo výpisů známek.

Typickým příkladem je situace, kdy chce lékař ze zahraničí vykonávat svou praxi v tuzemsku. Podobně to funguje, když se učitel se zahraničním diplomem uchází o práci v tuzemsku, nebo v případě zaměstnanců dokládajících zahraniční kvalifikaci. Zde vám odborník pomůže hned se dvěma problémy – zjistí, které dokumenty vyžadují dodatečnou nostrifikaci, a celý proces s vámi vyřeší.

Platba pouze šekem, kolkovou známkou nebo hotově

Kdo se rozhodne pro vyřizování apostily v cizině, obvykle se potýká s několika problémy. První z nich může nastat už při platbě. V mnoha cizích zemích totiž není možné úhrady správních poplatků řešit bankovním převodem, a to ani poplatek za apostily. Federální a státní orgány akceptují pouze šeky, kolkové známky nebo při osobní návštěvě úhradu v hotovosti.

Pokud si například chcete objednat apostilu přímo na úřadě v cizině, k vaší žádosti musíte kromě správně vyplněných žádosti s formulářem přiložit i šek propojený s místním účtem, na kterém bude náležitý zůstatek v lokální měně.

Jak už jsme zmínili, kromě šeků můžete při úhradě poplatků za vyřízení apostily použít cizí kolkové známky nebo výjimečně také cizí hotovost. Už jen kvůli těmto komplikacím je vždy lepší se obrátit na odborníky se zkušenostmi, kteří účet v USA mají.

Zpáteční doručení apostily

Cizí státní orgány k vyřízení apostily potřebují, abyste jim zaslali originální dokument. Jakmile apostilu vydají a přiloží ji k originálnímu dokumentu, potřebují od žadatele obálku, kde bude vyplněna jeho zpáteční adresa a nalepené zahraniční známky správné hodnoty. A právě tady už se situace komplikuje, protože sehnat zahraniční poštovní známky je takřka nesplnitelný úkol.

Zpáteční obálku oblepenou známkami lze nahradit předplaceným formulářem kurýra na zpáteční adresu žadatele. I tady ale nastává problém, protože zahraniční firmy, jako je FedEx, DHL nebo UPS, neumožňují cizincům objednávku doručovacích služeb  tuzemského kurýra (ať už v rámci tuzemska nebo mimo domovský stát). Zároveň také nabízejí pouze doručení do ciziny, avšak ne z ciziny na vaši adresu nebo pouze v rámci ciziny. Proto se vyplatí svěřit proces vyřízení apostilu zkušeným odborníkům, kteří vám ušetří jak váš čas, tak i peníze.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Notáři při naší kanceláře

18 srpna, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Notáři při naší kanceláře

Pro ušetření vašeho času a peněz jsme sepsali seznam notářů v dosahu 500 metrů od naší kanceláře. Notář - JUDr. Krčma Martin Klimentská 1246/1 - Praha 1 110 00 Tel. 222 318 864 Tel. 222 [...]

Co znamená pojem apostilace?

18 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co znamená pojem apostilace?

Apostilace listin vydaných v Belgii, či Holandsku je zjednodušeným legalizaci úkonem, jehož cílem je aby českým úřadům byla zaručena účinnost a uplatňování takových listin v rámci českého právního systému. Apostilou je tedy možné pouze originály [...]

Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

17 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

Osvědčení o uznání rovnoscennosti zahraničního vysvědčení v České republice nebo rozhodnutí o uznání platnosti zahraničního vysvědčení (nostrifikaci) v České republice vydává příslušný odbor školství, mládeže a sportu na základě ustanovení § 108 a násl. zákona [...]

Jak si vybavit apostilu sám?

2 března, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak si vybavit apostilu sám?

Ministerstvo zahraničních věcí Lhůta: Ministerstvo má na provedení apostilace listin 30 dní. Doba na provedení apostilace listin je 30 dní. Plná moc: Není třeba abyste procesu vyřizování apostily zúčastnili osobně. Žádost může za vás podat [...]

Superlegalizace: Otázky a odpovědi

5 února, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Superlegalizace: Otázky a odpovědi

Co Vás čeká a nemine, pokud se chystáte ověřit důležité listiny superlegalizáciou? V následujícím článku Vám přineseme odpovědi na nejčastější otázky týkající se vyššího ověřování listin. Jaké dokumenty se superlegalizovat? Superlegalizace se vyžaduje při bezpočtu [...]

Co obsahuje superlegalizace a kde ji vybavit?

5 února, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co obsahuje superlegalizace a kde ji vybavit?

Odjíždíte za prací či studiem do zahraničí? Plánujete uzavřít manželství v cizině? Aby vše proběhlo bez komplikací, je důležité mít v pořádku veškeré dokumenty. V mnoha případech se ocitnete v situaci, kdy bude nutné zahraničním [...]

Kontakt