Pokud potřebujete dokument použít v Číně, pak bude nutné ho superlegalizovat. Co to vlastně superlegalizace je, kdy jí budete v Číně potřebovat, na jaké problémy můžete narazit a kdo vám může s vyřízením pomoci? O tom si povíme právě na této stránce.

Co je to superlegalizace?

Superlegalizace je právní doložka, která prokazuje ověření razítka nebo podpisu v jiném státě. Jde o ověření pravosti dokumentu formou nalepení superlegalizačních osvědčení příslušným orgánem. Superlegalizační osvědčení poznáte podle vytištěné a oražené doložky na daném dokumentu.

Při ověřování vašeho dokumentu se můžete setkat s další podobnou formou ověření – apostilací. Oproti apostilaci je superlegalizace složitější. Jedná se totiž o nejvyšší úroveň prověření, takže k ní budete potřebovat nejméně dvě, v některých případech až čtyři doložky od více ministerstev, státních orgánů a ambasád.

Kdy budete potřebovat superlegalizaci?

Případů, kdy budete potřebovat superlegalizaci, není příliš mnoho. Pojďme se tedy podívat na ty nejčastější, se kterými byste se mohli ve vašem životě setkat.

Sňatek v Číně

Je jedno, jestli se chcete nechat oddat s čínským občanem či nikoliv. Pokud nejste obyvatelem Číny, budete při sňatku v této zemi potřebovat superlegalizaci. Připravte se na to, že po vás místní úřady budou požadovat ověřený rodný list a potvrzení o občanství.

Přechodný pobyt nebo občanství v Číně

Ještě více dokumentů po vás budou úřady chtít při vyřizování přechodného pobyt nebo občanství. V tomto případě si připravte superlegalizovaný rodný list, oddací list a výpis z rejstříku trestů.

Studium nebo práce v Číně

Zlákalo vás studium na některé z čínských univerzit? Ano, hádáte správně, budete opět potřebovat superlegalizaci. Tentokrát bude nutné ověření vašeho diplomu nebo vysvědčení. Podobným procesem projdete i při žádosti o práci v Číně. V tomto případě ale budete potřebovat ještě nostrifikaci diplomu nebo vysvědčení.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Na co se připravit při vyřizování superlegalizace v cizině?

Vyřizování superlegalizace není nic jednoduchého. Potřebujete k tomu nejen originální dokumenty, ale také znalosti a často i kontakty. Není tedy divu, že můžete narazit na celou řadu problémů. Pojďme si je v následujících řádcích probrat, abyste se jim pokud možno vyhnuli.

Kdy žádat o apostilu a kdy naopak o superlegalizaci?

Apostila vznikla na základě Haahské úmluvy v roce 1961. Do její kompetence spadají téměř všechny státy. Existují ale i takové, které úmluva nezahrnuje. A právě v těchto zemích je potřeba obstarat superlegalizaci. Seznam zemí vyžadujících superlegalizace najdete zde.

Správná verze formulářů a stáří dokladů

Prvním krokem k získání superlegalizace je správné vyplnění žádosti. Formuláře můžete stáhnout na webových stránkách příslušných úřadů. V následujících bodech vám popíšeme, jak postupovat dál:

  • Nejprve si ověřte, jestli je formulář aktuální. Pokud stáhnete zastaralou verzi formuláře, úřad vám žádost o superlegalizaci zamítne.
  • Zjistěte si stáří dokumentu, ke kterému chcete vydat superlegalizaci.
  • V případě, že váš dokument překročil maximální lhůtu platnosti (ve většině případů 3 roky, případně 3 až 6 měsíců), opatřete si nový. Dbejte na to, aby šlo o originál.

Na závěr jen zmíníme, že žádost o vydání dokumentů může být zdlouhavá. Formuláře jsou navíc v jazyce dané země. Budete tedy potřebovat někoho, kdo se vyzná v právnické i odborné terminologii. Jinak vám hrozí, že uděláte zbytečnou chybu.

Státní nebo federální superlegalizace?

Největším problémem při žádosti o superlegalizaci je rozlišit, jestli budete potřebovat ověření federální nebo státní. Tento problém naštěstí nastane jen ve federálních zemích (např. USA nebo Brazílie), ale o to těžší je řešení. Určit, jestli je potřeba jen státní nebo federální ověření je velice složité a zřejmě si vyžádá pomoc odborníka.

S tímto problémem se setkáte v celé řadě situací. Například před nástupem do zaměstnání, kde budete potřebovat výpis z rejstříku trestů. V tom samém případě po vás zřejmě bude váš zaměstnavatel požadovat i rodný list a diplom. Proto neváhejte a oslovte někoho, kdo má s řešením podobných situací zkušenosti.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Kdy budete potřebovat i nostrifikaci?

Úřední uznání platnosti oprávnění je potřeba u celé řady dokumentů. Zahraniční instituce a zaměstnavatelé je od vás budou považovat u diplomů či vysvědčení. Pokud chcete vědět víc o celém procesu nostrifikace, podrobnější informace najdete v tomto článku.

Jak uhradit poplatek za superlegalizaci v cizině?

Možná si teď říkáte, že zaplacení superlegalizace musí být velice jednoduché. Bohužel není. Každá země má totiž vlastní zákony. Všechny státy tedy neakceptují peníze bankovním převodem nebo platbu kartou. V podstatě máte na výběr pouze ze tří možností:

  • platba šekem,
  • platba kolkovou známkou,
  • platba v hotovosti.

Platbu provádějte vždy v dané měně. Jinak budete potřebovat kolkové známky a šek propojený s bankovním účtem v cizině a dostatečným zůstatkem. Případně můžete navštívit úřad osobně a zaplatit na místě. To se vám ale prodraží a bude vás to stát spoustu času. Pokud chcete ušetřit, Apostila.cz za vás platbu zajistí. Bezpečně a bez zbytečných průtahů.

Jak doručit superlegalizaci poštou?

Při žádosti o superlegalizaci poštou máte v podstatě jen dvě možnosti. Buďto spolu s dokumenty přiložíte i zpáteční obálku s vyplněnou adresou žadatele a přilepenou zahraniční známkou, nebo budete důvěřovat kurýrovi. Právě u kurýrů ale může nastat problém.

Některé kurýrní služby totiž nabízejí možnost objednání i se zpátečním doručením, pro spoustu zákazníků z ciziny je ale tato služba nedosažitelná. Budete tedy potřebovat někoho, kdo vám superlegalizaci pošle domů. Pokud nikoho nemáte, svěřte tuto práci nám. Postaráme se nejen o samotnou superlegalizaci, ale i její bezpečné doručení zpět k vám.

Jak dlouho trvá vyřízení superlegalizace?

Celý proces superlegalizace trvá opravdu dlouho. Na dopis ze zahraničí s ověřenými dokumenty můžete v některých případech čekat i několik týdnů. Záleží na rychlosti doručení a ochotě úředníků na druhé straně. A také na tom, jestli vy neuděláte žádnou chybu. Proto je lepší nechat tuto práci na někom, kdo se o ni bezpečně postará.

Naši odborníci s vámi proberou veškeré podrobnosti a zajistí rychlý průběh superlegalizace. Ověřené dokumenty budete mít v rukou v nejkratším možném termínu. Ušetříte tak spoustu peněz i času, který tak můžete věnovat zajímavějším činnostem.

Víc

Máte zájem o apostilu, superlegalizaci, nostrifikaci, překlad?

Neváhejte a kontaktujte nás odesláním formuláře
Víc

Notáři naší kanceláře

18 srpna, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Notáři naší kanceláře

Nechcete nechat nic náhodě a raději svěříte překlad dokumentů i administrativu zkušeným profesionálům? Pro ušetření vašeho času a peněz jsme sepsali seznam notářů v dosahu 500 metrů od naší kanceláře. Notář - JUDr. Krčma Martin [...]

Co znamená pojem apostilace?

18 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co znamená pojem apostilace?

Apostilace listin vydaných v Belgii, či Holandsku je zjednodušeným legalizaci úkonem, jehož cílem je aby českým úřadům byla zaručena účinnost a uplatňování takových listin v rámci českého právního systému. Apostilou je tedy možné pouze originály [...]

Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

17 června, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Uznání rovnocennosti a nostrifikace vysvědčení vydaných školami v zahraničí

Osvědčení o uznání rovnoscennosti zahraničního vysvědčení v České republice nebo rozhodnutí o uznání platnosti zahraničního vysvědčení (nostrifikaci) v České republice vydává příslušný odbor školství, mládeže a sportu na základě ustanovení § 108 a násl. zákona [...]

Jak si vybavit apostilu sám?

2 března, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak si vybavit apostilu sám?

Ministerstvo zahraničních věcí Lhůta: Ministerstvo má na provedení apostilace listin 30 dní. Doba na provedení apostilace listin je 30 dní. Plná moc: Není třeba abyste procesu vyřizování apostily zúčastnili osobně. Žádost může za vás podat [...]

Superlegalizace: Otázky a odpovědi

5 února, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Superlegalizace: Otázky a odpovědi

Odjíždíte za prací či studiem do zahraničí? Plánujete uzavřít manželství v cizině? Nacházíte se v situaci, kdy potřebujete předložit úřední listinu vydanou českým orgánem v zahraničí? Pokud se stěhujete do zahraničí nebo plánujete svatbu v [...]

Co obsahuje superlegalizace a kde ji vybavit?

5 února, 2020|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co obsahuje superlegalizace a kde ji vybavit?

Odjíždíte za prací či studiem do zahraničí? Plánujete uzavřít manželství v cizině? Aby vše proběhlo bez komplikací, je důležité mít v pořádku veškeré dokumenty. V mnoha případech se ocitnete v situaci, kdy bude nutné zahraničním [...]

Kontakt