Plánujete studium či zvažujete pracovní nabídku nebo rovnou zřízení/koupi firmy v Řecku? Pak vás čeká ověřovaní českých dokumentů (žádost o apostilaci dokumentů) v Řecku, a to vyžaduje spoustu času a znalost odborné a právní terminologie.

Stejně tak, pokud se stěhujete, zřizujete/kupujete firmu v ČR a vlastníte doklady vydané v Řecku. Budete potřebovat apostilaci a v některých případech i nostrifikaci dokumentů.

Máme pro vás připraveny užitečné informace, které vám celý průběh apostilace přiblíží. Připravte se na zdlouhavý a náročný proces.

Přenechte vše odborníkům, kteří se postarají o hladký a bezchybný průběh. Navštivte web apostila.cz a zjistěte více informací.

 

Co znamená apostilace/superlegalizace a nostrifikace dokumentů

 

Apostila je právní doložka, která potvrzuje pravost razítka či podpisu na dokumentech potřebných ke konkrétní činnosti (příklady vidíte v tabulce). Setkáte se také s pojmem superlegalizace.

Superlegalizace dokladů je složitější a mnohem náročnější ověření pravosti dokladů. Žádat o ni budete v případě, že se jedná o zemi, která nespadá do pravomoci tzv. „Haagské úmluvy“. Řecko spadá do zemí pod Haagskou úmluvou a není tudíž o superlegalizaci nutné žádat. I přesto přikládáme seznam zemí, kde je nutné zažádat o superlegalizaci.

Nostrifikace diplomu či vysvědčení je právoplatné ověření, že pro daný stát je diplom či vysvědčení dostačujícím ekvivalentem. Další užitečné informace, týkající se nostrifikace, ale také právní pomoc při žádosti o apostilu či nostrifikaci v Řecku, najdete na webu apostila.cz.

 

Jaké dokumenty bude v Řecku nutné apostilovat či nostrifikovat a při jaké příležitosti?

 

Rodný list Potvrzení o občanství Oddací list Výpis z rejstříku trestů Ověření – nostrifikace diplomu nebo vysvědčení
·       Svatba

·       žádost o přechodné bydliště v Řecku

·       žádost o získání občanství v Řecku

·       žádost o přechodný pobyt v Řecku

·       žádost o řecké občanství

·       žádost o řecké občanství

·       žádost o přechodný pobyt

·       žádost o řecké občanství

·       žádost o přechodný pobyt

·       studium na řecké univerzitě

·       nástup do nové práce v Řecku

·       koupě firmy ve Řecku či zřízení nové

 

 

Jaký je rozdíl mezi federální a státní apostilou?

 

Konkrétně v Řecku, ale i v jiných státech, jako je USA či Brazilie se můžete setkat s další komplikací a to, zdali žádat o federální nebo státní apostilu. Jedná se o složitý proces a setkat se s tím můžete například před nástupem do práce, kde je potřeba zaměstnavateli předložit výpis z rejstříku trestů, rodný list nebo diplom.

Nejrychlejší a nejsnadnější řešení je obrátit se na profesionální pomoc. Apostila.cz nabízí bezproblémové vyřízení apostily v zahraničí i v ČR.

 

Formuláře, doručení apostily a platba

 

Pro bezproblémový průběh a rychlé vyřízení vaší žádosti je nutné mít k dispozici oficiální a aktualizované formuláře, zpáteční obálku s poštovními známkami v měně daného státu a kolky pro úhradu apostily.

Formuláře ke stažení

Pozor na oficiální aktualizovanou verzi formulářů. Na internetu jich najdete velké množství, ale doporučujeme formuláře stahovat na příslušných stránkách daných úřadů, které apostilu v dané zemi vydávají. Oříšek může být také vyplnění formulářů, kde se bez orientace v právní terminologii a znalosti cizí řeči neobejdete.

 

Platba za apostilu

A ani s platbou a doručením to není úplně snadné. Vzhledem k tomu, že zahraniční úřady neakceptují platbu bankovním převodem, je potřeba zvolit platbu buď kolkovými známkami, šekem nebo v hotovosti, což nemusí být úplně jednoduché především v případě, že v dané zemi, pro kterou apostilu vyřizujete zatím nežijete a nemáte nikoho kdo by vám s tím v zahraničí pomohl.

 

Doručení apostily

Jestliže nebudete vyřizovat apostilu osobně na daném úřadě, další možností, jak ji doručit a vyplívá to již z bodů předešlých, je poštou nebo kurýrem. Doporučujeme zvolit jako způsob doručení poštu už vzhledem k tomu, že sehnat kurýrní službu, která doručí zásilku tam i zpět může být někdy nadlidský úkol.

Proto je jednodušší, spolu s originálními doklady přiložit i zpáteční obálku k žádosti s vyplněnou adresou a zahraničními známkami v přesné hodnotě (ty budou nalepeny na zpáteční obálce).

 

Kdy mi pošlou ověřené doklady zpět?

 

Záleží na předešlých krocích a jejich bezchybném zpracování, ale také na rychlosti doručení a ochotě úředníků. Délka vyřízení a zpětné doručení apostilace trvá často i několik týdnů.

Zdá se vám to zbytečně složité a časově náročné? Přenechte právní záležitosti profesionálům na apostila.cz a věnujte se tomu, co je pro vás důležité.